Czy po liposukcji można przytyć?

Czy po liposukcji można przytyć?

Liposukcja pozwala uzyskać zdumiewające efekty – daje możliwość wyrzeźbienia i wysmuklenia ciała, a także pozwala pozbyć się tłuszczu, który uporczywie zalega np. na brzuchu, plecach, ramionach czy udach.

Efekty zabiegu są trwałe. Istnieje jednak pewne „ale”. Bez zdrowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej trudno utrzymać smukłą sylwetkę – nawet mimo odessania tłuszczu.

Czy po liposukcji można przytyć? Gdzie odkłada się tkanka tłuszczowa, skoro w miejscach poddanych zabiegowi nie ma już komórek tłuszczowych? I wreszcie – co zrobić, żeby utrzymać efekty? Sprawdźmy.   

 

Czy odessany tłuszcz w trakcie liposukcji może się odbudować?

 

Fakt 1.: Efekty liposukcji są trwałe. Komórki tłuszczowe, które zostały usunięte z jednego miejsca, nie mogą się odrodzić ponownie na dokładnie tym samym obszarze.

Fakt 2.: Po liposukcji można przytyć. 

Jak to rozumieć? Mimo iż tłuszcz zostaje odessany z konkretnej partii ciała, nie oznacza, że tkanka tłuszczowa nie może ulec nadmiernemu rozrostowi w innych miejscach. Zabieg jest skuteczny, a rezultaty, jakie można osiągnąć zdumiewające, jednak liposukcja nie gwarantuje, że pacjent będzie cieszyć się smukłą sylwetką już zawsze. Jeśli po liposukcji pacjent źle się odżywia i unika aktywności fizycznej, może przytyć. A ponieważ na obszarach poddanych zabiegowi nie ma już komórek tłuszczowych, to tłuszcz może rozkładać się nierównomiernie. Tkanka tłuszczowa odkłada się w innych miejscach, powodując zmiany w proporcjach sylwetki.  Dlatego właśnie tak ważne jest, by po liposukcji włożyć pewien wysiłek w utrzymanie efektów. Wysiłek, który nie tylko pozwoli zachować smukłą sylwetkę, ale też korzystnie wpłynie na ogólny stan zdrowia i na samopoczucie.

Warto wiedzieć! Kiedy widać efekty liposukcji?

Pierwsze efekty liposukcji są widoczne od razu po zabiegu – zwłaszcza po odessaniu znacznej ilości tkanki tłuszczowej. Na ostateczne rezultaty trzeba poczekać do momentu całkowitego ustąpienia opuchlizny pozabiegowej i zakończenia procesów gojenia oraz regeneracji tkanek w operowanych okolicach. W zależności od rozległości liposukcji czy indywidualnych predyspozycji pacjenta, a także stosowania się do zaleceń pooperacyjnych proces ten może trwać od 6 nawet do 14 miesięcy. Mowa oczywiście o czasie, jaki jest potrzebny zarówno na ustąpienie obrzęku, jak i na przebudowę skóry oraz tkanki podskórnej. Wizualnie ciało zmienia się szybciej. Jednak, żeby utrzymać efekty na stałe, należy zdrowo się odżywiać i regularnie ćwiczyć.

Dieta po liposukcji – jak dbać o siebie po zabiegu?

Nie ma jednej, konkretnej diety po liposukcji. Ważne jest jednak, aby stosować ogólne zasady zdrowego żywienia. Prawidłowa i zrównoważona dieta to podstawa utrzymania szczupłej sylwetki i dobrego zdrowia. Oto kilka podstawowych zasad, których warto przestrzegać:

 • Włącz do diety więcej warzyw i owoców. 
 • Białe pieczywo, makarony i ryże zastąp produktami pełnoziarnistymi. Węglowodany złożone, oprócz tego, że mają niski indeks glikemiczny, są cennym źródłem błonnika. 
 • Zmniejsz spożycie węglowodanów prostych i niezdrowych tłuszczów nasyconych. Ogranicz spożycie tłustych mięs i wędlin, tłuszczów pochodzenia zwierzęcego czy masła. 
 • Jedz więcej zdrowych tłuszczów pochodzenia roślinnego i z ryb. 
 • Ogranicz do minimum produkty wysokoprzetworzone, słodycze, słodkie napoje, niezdrowe przekąski czy fast-foody.
 • Odżywiaj się regularnie – staraj się jeść codziennie o podobnych godzinach i nie podjadaj między posiłkami.
 • Dbaj o różnorodność posiłków – nie stosuj mono diet, jedz różnorodnie, sięgaj po różne rodzaje warzyw, owoców, strączków, ryb czy orzechów.
 • Pij wodę!
 • Unikaj zbyt dużych ilości soli. 
 • Ogranicz używki i zachowaj umiar w spożyciu alkoholu. 

Postaw też na aktywność fizyczną dopasowaną do Twoich potrzeb i możliwości. Nie musisz decydować się na katorżnicze treningi. Możesz wybrać np. fitness, pływanie, spacery, jogę, jazdę na rowerze czy bieganie. 

Ważne! Tuż po zabiegu 

Mimo iż aktywność fizyczna jest wskazana (a nawet konieczna), to aby utrzymać piękną sylwetkę i zdrowie, tuż po zabiegu należy zachować ostrożność. Do około 4 tygodni po liposukcji unikaj:

 • pływania,
 • nadmiernego wysiłku fizycznego,
 • opalania w solarium i na słońcu (tutaj, w zależności od wskazań lekarza okres może wydłużyć się do około 6 miesięcy – dotyczy to wystawiania na słońce blizn pooperacyjnych),
 • długich gorących kąpieli, pryszniców, sauny, jacuzzi,
 • nadmiernego ogrzania ciała.

Ponadto po zabiegu należy nosić specjalną odzież uciskową, zwykle przez okres około 3-6 tygodni. Po 5 dniach i po  konsultacji z lekarzem można też skorzystać z dodatkowych zabiegów (np. drenaży limfatycznych), które przyspieszają rekonwalescencję i pozwalają utrwalić efekty. 

W Centrum Liposukcji oferujemy nowoczesne metody odsysania tłuszczu, a także zabiegi po liposukcji, które pozwalają w optymalnym czasie uzyskać upragnione efekty. 

Oferujemy 10 rodzajów liposukcji