Efekty liposukcji – czego spodziewać się po zabiegu odsysania tłuszczu?

Zabieg odsysania tłuszczu pozwala uzyskać spektakularne efekty – od redukcji boczków i fałdek na plecach, przez usunięcie obwisłej skóry ramion, po podkreślenie rzeźby mięśni. Sprawdź, jakie mogą być efekty liposukcji w zależności od obszaru poddanego zabiegowi i kiedy zaczynają być widoczne. Zobacz, kto może oczekiwać najlepszych rezultatów i jak utrzymać efekty na stałe.

Omówienie możliwych efektów podczas konsultacji z lekarzem

Zabieg liposukcji zawsze poprzedzony jest konsultacją z lekarzem. Podczas takiego spotkania specjalista zleca wykonanie niezbędnych badań (przede wszystkim badań krwi) i przeprowadza wywiad zdrowotny. Bardzo ważnym etapem konsultacji jest także dokładne omówienie oczekiwań Pacjentów oraz efektów, jakie można osiągnąć podczas jednego zabiegu. Te bowiem mogą być różne u różnych osób. Są uzależnione m.in. od tego, jaki jest stan zdrowia Pacjenta, jaki tryb życia prowadzi, który obszar ciała będzie poddawany liposukcji i jaka jest objętość tkanki tłuszczowej.

Podczas jednego zabiegu można odessać maksymalnie 4-5 litrów tłuszczu – taka ilość pozwala zachować pełne bezpieczeństwo pacjenta.

Na podstawie zgromadzonych informacji lekarz wybiera metodę, która w danym przypadku przyniesie najlepsze rezultaty.

Warto wiedzieć! Jakie są metody odsysania tłuszczu?

W Centrum Liposukcji oferujemy aż 10 rodzajów liposukcji, a oprócz tego możemy wykonać przeszczep pobranej tkanki tłuszczowej do innej partii ciała (np. w celu modelowania piersi czy pośladków). Dzięki temu mamy możliwość wybrania najlepszej metody odsysania tłuszczu, by dzięki temu uzyskać jak najlepsze efekty zabiegu. W naszym Centrum oferujemy m.in. liposukcję ultradźwiękową VASER Lipo, liposukcję Body Jet, laserową, infradźwiękową, wibracyjną, tradycyjną czy liposukcję łączącą kilka metod podczas jednego zabiegu. 

Jakie są efekty liposukcji?

Najogólniej można przyjąć, że efektem liposukcji jest smuklejsza sylwetka, zmniejszenie objętości ciała i uzyskanie bardziej atletycznego wyglądu. Wszystko jednak zależy od partii ciała poddawanej zabiegowi, a także od wybranej metody liposukcji. Na przykład:

  • Liposukcja brzucha pozwala zredukować wystający brzuszek i boczki, a także zwiększyć wcięcie w talii i wyrzeźbić mięśnie. 
  • Liposukcja ramion wysmukla je i napina, a także redukuje tzw. pelikany i pozwala pozbyć się efektu obwisłych ramion. 
  • Liposukcja podbródka redukuje tkankę tłuszczową w okolicach szyi i podbródka, modeluje kształt twarzy, zwiększa napięcie skóry w okolicach podbródka, optycznie wyszczupla twarz dzięki redukcji podwójnego podbródka, poprawia linię żuchwy i pozwala zyskać optycznie młodszy wygląd. 
  • Liposukcja ud wysmukla je i zmniejsza ich objętość nawet o kilka centymetrów, a także widocznie redukuje cellulit. Tłuszcz może zostać usunięty z zewnętrznej i wewnętrznej strony ud. 
  • Liposukcja HD klatki piersiowej i usuwanie ginekomastii to zabiegi, dzięki którym panowie mogą z jednej strony pozbyć się efektu przerośniętych gruczołów piersiowych, z drugiej – wyrzeźbić klatkę piersiową tak, by zyskała atletyczny wygląd. 

Nie tylko wymienione wyżej partie ciała mogą zostać poddane zabiegowi liposukcji. Tłuszcz można odessać też z obszarów, takich jak: kolana i łydki, plecy, pośladki czy twarz (tzw. chomiki). W każdym z tych przypadków efektem liposukcji jest zmniejszenie objętości danej partii ciała, redukcja fałdek i wałeczków tłuszczu, ujędrnienie skóry i podkreślenie rzeźby mięśni.

Może Cię zainteresować: 

Zalecenia pozabiegowe i ich wpływ na efekty liposukcji 

Przestrzeganie zaleceń pozabiegowych ma bardzo duży wpływ na trwałość efektów liposukcji, a także na to, jak szybko pojawią się ostateczne rezultaty. Ważne jest, by tuż po zabiegu nosić specjalne ubranka uciskowe. Taka specjalistyczna bielizna ściśle przylega do partii ciała, która została poddana liposukcji. Odpowiedni ucisk skraca czas potrzebny na obkurczenie się i regenerację skóry, a także zmniejsza ryzyko powstawania obrzęków i siniaków. 

Po liposukcji nie należy się forsować i przez okres około 3 tygodni trzeba unikać intensywnych ćwiczeń, a także sauny, basenu i gorących kąpieli. Po tym czasie (i koniecznie w porozumieniu z lekarzem) można stopniowo zwiększać intensywność ćwiczeń. 

Aby utrzymać efekty liposukcji na stałe, należy też zdrowo się odżywiać i regularnie ćwiczyć. Dzięki temu Twoje ciało nie tylko będzie wyglądało świetnie, ale też będzie zdrowe i silne.

Więcej na temat rekonwalescencji po liposukcji przeczytasz tutaj.

Czy efekty liposukcji są trwałe?

Efekty liposukcji są trwałe, ponieważ komórki tłuszczowe usunięte z danego miejsca nie odbudują się dokładnie na tym samym obszarze. Mimo to trzeba włożyć pewien wysiłek w utrzymanie efektów. Dlaczego? Tkanka tłuszczowa co prawda nie odbuduje się w tym samym miejscu, ale na innych obszarach już może. W związku z tym, jeśli po liposukcji nie będziesz dbać o zdrowie (prawidłowo się odżywiać i regularnie się ruszać), możesz przytyć. W dodatku tłuszcz może rozkładać się nierównomiernie i nieproporcjonalnie. 

Tutaj dowiesz się więcej o tym, czy po liposukcji można przytyć. 

Co dzieje się ze skórą po zabiegu?

Czy usunięcie tłuszczu może powodować, że skóra na danym obszarze straci na jędrności i będzie wisieć? Wszystko zależy od tego, jak duży obszar został poddany zabiegowi, ile tłuszczu usunięto, a także jaka jest ogólna kondycja skóry. Zdarza się, że odessanie dużej ilości tkanki tłuszczowej wiąże się z utratą jędrności skóry. I na to są jednak sposoby. Na przykład liposukcja VASER Lipo, która pozwala obkurczyć skórę poddawaną zabiegowi. Dodatkowo zabieg liposukcji możemy połączyć z zabiegiem RENUVION, który pobudza produkcję włókien kolagenowych, jeszcze bardziej obkurcza skórę i pozwala uzyskać efekt jeszcze lepszego ujędrnienia skóry.

Ile czeka się na efekty liposukcji?

Pierwsze, wizualne efekty są widoczne już po zabiegu – widać je tym bardziej, im więcej tłuszczu odessano. Na ostateczny rezultat trzeba poczekać dłużej. W miarę upływu czasu ustępuje opuchlizna pozabiegowa, następuje przebudowa skóry i tkanki podskórnej. Z biegiem czasu obserwuje się coraz wyraźniejsze zmiany, jednak dopiero po zakończeniu wszystkich procesów regeneracyjnych możemy mówić o ostatecznym efekcie. Ma to miejsce zwykle do 6 miesięcy po zabiegu.

Czy zostają blizny po zabiegu?

Ślady po nacięciach, przez które pod skórę wprowadza się kaniule odsysające tłuszcz, mają maksymalnie kilka milimetrów. Po zagojeniu się skóry, są niemal niewidoczne.

Kto może spodziewać się najlepszych efektów?

Liposukcja jest milowym krokiem na drodze do uzyskania wymarzonej sylwetki. Nie jest to jednak sposób na odchudzanie, tylko metoda modelowania sylwetki. Zabiegu nie wykonuje się u osób ze znaczną nadwagą i otyłością, a u pacjentów, których waga utrzymuje się w normie, i którzy pomimo ćwiczeń oraz zdrowej diety nie mogą pozbyć się lokalnych depozytów tłuszczu (np. w okolicach brzucha, ramion, podbródka, pleców czy ud). To właśnie takie osoby mogą spodziewać się najlepszych efektów liposukcji. 

Dlaczego warto rozważyć wykonanie u siebie liposukcji?

Odsysanie tłuszczu to zabieg, który pozwala uzyskać wymarzoną sylwetkę – poprawia proporcje ciała, rzeźbi mięśnie, ujędrnia ciało, redukuje efekt obwisłej skóry np. na ramionach, pozwala zredukować ginekomastię u panów czy zniwelować efekt podwójnego podbródka. Jednak to nie tylko zmiany wizualne są efektem zabiegu.

Liposukcja wielu pacjentom pomaga uporać się z kompleksami, a co za tym idzie, podnosi pewność siebie i poprawia samopoczucie. Pacjenci, którzy poddali się liposukcji, bardzo często rozkwitają po zabiegu, ponieważ ograniczające ich kompleksy odeszły w zapomnienie. I co bardzo ważne razem ze zmianą sylwetki, idzie też zmiana codziennych nawyków – pacjenci zaczynają lepiej się odżywiać i dbać o zdrowie. Liposukcja może być więc nieść za sobą duże zmiany – zarówno fizyczne, jak i psychiczne oraz zdrowotne.

Oferujemy 10 rodzajów liposukcji