Dla kogo przeznaczony jest zabieg liposukcji?

Etapy zabiegu liposukcji

Dla kogo przeznaczony jest zabieg liposukcji?

Liposukcja jest przeznaczona m.in. dla osób, które mimo zdrowej diety i aktywności fizycznej nie mogą pozbyć się tkanki tłuszczowej z niektórych partii ciała, np. z brzucha, talii, ud czy ramion. Z zabiegu korzystają często także osoby, które schudły, jednak nierównomiernie (zdarza się, że tłuszcz spala się szybciej np. w górnych partiach ciała niż w dolnych – wówczas można wyrównać proporcje, odsysając tłuszcz z niektórych okolic).

Warto podkreślić, że liposukcja nie jest metodą leczenia otyłości – nie można traktować jej jak substytutu odchudzania, nie zastąpi zdrowej diety i aktywności fizycznej. Mimo to może okazać się  jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej z konkretnych partii ciała – tych, które nie poddają się ćwiczeniom i diecie.

 

Jak przebiega kwalifikacja do zabiegu?

Przed zabiegiem lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem. Wstępna kwalifikacja może odbyć się online. Wówczas można dowiedzieć się, czy występują przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Po pierwszej kwalifikacji konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań, które wykluczą inne czynniki dyskwalifikujące.

Przeciwwskazaniami do zabiegu liposukcji są: cukrzyca, przewlekła niewydolność nerek i wątroby, choroby tarczycy, padaczka, stwardnienie rozsiane, zaburzenia krzepnięcia krwi oraz ciąża. Poza tym zabieg przeprowadza się u osób zdrowych – bez infekcji wirusowych czy bakteryjnych. Nawet przeziębienie może być podstawą do odroczenia zabiegu.

Warto wiedzieć! Jakie badania wykonuje się przed liposukcją?

Podstawowe badania, które zleci Ci lekarz to:

  • morfologia i grupa krwi,
  • OB,
  • wskaźniki krzepnięcia krwi (APTT, INR),
  • kreatynina,
  • glukoza,
  • elektrolity (Na, K),
  • badanie moczu,
  • szczepienie p/WZW B.

Etapy liposukcji – Jak przebiega zabieg?

ETAP 1. Zabieg liposukcji rozpoczyna się od podania znieczulenia. Lekarze decydują się zwykle na jedną z poniższych opcji, w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta (przede wszystkim od obszaru, jaki poddawany jest zabiegowi):

  • Znieczulenie miejscowe (krótkie dożylne) – w przypadku niewielkich korekt.
  • Znieczulenie ogólne – pacjent zasypia na czas zabiegu. Stosuje się je wtedy, gdy zabiegowi poddawany jest większy obszar ciała, a ilość odsysanego tłuszczu jest znaczna. Znieczulenie ogólne podaje się także wtedy, gdy podczas jednego zabiegu łączonych jest kilka procedur. 

ETAP 2. Po podaniu znieczulenia lekarz przechodzi do odseparowania (mobilizacji) tkanki tłuszczowej. Kolejność działań jest następująca:

  1. Lekarz wykonuje na skórze nacięcie i wprowadza przez nie miejscowy środek znieczulający z solą fizjologiczną. Roztwór powoduje obkurczenie się okolicznych naczyń krwionośnych. Nawodnienie i znieczulenie tkanki podskórnej zmniejszają ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych po zabiegu i zwiększają bezpieczeństwo oraz skuteczność dalszej procedury. 
  2. Tkanka tłuszczowa jest rozluźniana przy pomocy kaniuli lub sondy emitującej sygnały ultradźwiękowe. Drugi sposób (czyli tzw. liposukcja ultradźwiękowa) jest uznawana za jedną z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych metod odsysania tłuszczu. Sonda emituje energię, która przyczynia się do wywołania zjawiska kawitacji – w tkance podskórnej tworzą się mikropęcherzyki gazu, które zapadają się, na skutek czego komórki tłuszczowe i komórki macierzyste zostają oddzielone od włókien tkanki łącznej. Naczynia krwionośne i nerwy znajdujące się w okolicy tkanek nie ulegają uszkodzeniu. 
  3. Lekarz odsysa precyzyjnie odseparowaną tkankę tłuszczową. 

ETAP 4. Liposukcję można zakończyć na odessaniu tłuszczu lub połączyć ją z innymi procedurami, np. z przeszczepem tłuszczu do innych partii ciała w celu ich odseparowania. Jeśli pacjent decyduje się na taki zabieg, jest on wykonywany tuż po usunięciu tkanki tłuszczowej.  

Warto wiedzieć!

Ile trwa liposukcja? Długość pojedynczego zabiegu jest uzależniona od obszaru ciała poddawanego liposukcji. Może trwać od około godziny do czterech godzin.

Czy po liposukcji trzeba zostać w klinice? Najczęściej pacjenci mogą wrócić jeszcze tego samego dnia do domu o własnych siłach. Zdarza się jednak, że konieczna jest pomoc osoby trzeciej – dotyczy to pacjentów, którzy zostali poddani sedacji i nie mogą prowadzić pojazdów. W takim przypadku pacjent powinien pozostać w domu pod opieką np. członka rodziny przez około 24-48 godzin po zabiegu. W przypadku dużych zabiegów lub gdy indywidualna sytuacja pacjenta tego wymaga, może okazać się, że konieczne będzie pozostanie pod obserwacją lekarzy w klinice przez około dobę.

Ile tłuszczu można odessać podczas 1 zabiegu? Maksymalnie można pobrać około 4 litrów tłuszczu. U pacjentów, którzy chcą odessać tłuszcza z wielu okolic, przeprowadza się zwykle kilka zabiegów. 

Jakie są zalecenia po zabiegu?

Przez 4-6 tygodni należy nosić specjalne wyroby uciskowe, dobrane przez lekarza. Ucisk w odpowiednich miejscach przyspiesza proces regeneracji organizmu, minimalizuje ryzyko wystąpienia obrzęków i powstawania siniaków. Zdarza się, że po około 3 tygodniach trzeba zmienić rozmiar wyrobów uciskowych na mniejsze.

Warto wiedzieć! Czego nie należy robić po zabiegu

Po zabiegu należy powstrzymać się od palenia papierosów, ponieważ nikotyna obkurcza naczynia krwionośne, a co za tym idzie – zaburza krążenie krwi. Nie należy też dźwigać ciężarów.

Nie należy dźwigać ciężarów i forsować się fizycznie. Najlepiej powstrzymać się od intensywnych ćwiczeń, a do normalnej aktywności wracać stopniowo i powoli.

Należy także unikać przejadanie się i warto od samego początku dbać o zdrową, zbilansowaną dietę.

Czy mogą wystąpić powikłania?

Choć liposukcja jest zabiegiem małoinwazyjnym i uważanym za bezpieczny, to jak w przypadku każdego zabiegu, może nieść ryzyko powikłań. Są nimi przede wszystkim:

  • Nadmierne gromadzenie się płynów pod skórą,
  • zmiana czucia na skórze,
  • uszkodzenia skóry, nerwów bądź naczyń krwionośnych (ryzyko to jest minimalizowane w przypadku liposukcji ultradźwiękowej VASER Lipo),
  • powikłania zakrzepowo-zatorowe,
  • bardzo rzadko infekcja,
  • obrzęk, ból, zasinienie, które z czasem ustają.

Jakie efekty można osiągnąć dzięki liposukcji?

Bezpośrednio po zabiegu widoczne są pierwsze, ale nie ostateczne rezultaty liposukcji. Często w następnych dniach i tygodniach efekt wizualny zmniejsza się przez narastający obrzęk. Jest to proces zupełnie naturalny i nie należy się niepokoić. Całkowite ustąpienie obrzęku, przebudowa oraz regeneracja tkanek i obkurczanie skóry mogą trwać do 12 miesięcy, jednak efekt estetyczny jest widoczny po około 6-8 tygodniach od zabiegu. 

Ostateczne rezultaty liposukcji (w zależności od okolic, które zostały poddane zabiegowi) to m.in.:

  • redukcja wystającego brzuszka i boczków,
  • zwiększenie wcięcia w talii,
  • wysmuklenie ud czy ramion,
  • zmniejszenie objętości pośladków,
  • wysmuklenie kształtu twarzy, redukcja tłuszczu na policzkach czy szyi,
  • zredukowanie efektu opadania skóry,
  • usunięcie tzw. pelikanów na ramionach,
  • podkreślenie kształtu piersi,
  • usunięcie ginekomastii u mężczyzn,
  • podkreślenie rzeźby mięśni,
  • usunięcie wałeczków tłuszczu na plecach.

Odessanie nadmiaru komórek tłuszczowych zapewnia trwały efekt wyszczuplenia i wymodelowania wybranej partii ciała – tkanka tłuszczowa w danym miejscu nie ulegnie odnowieniu, pod warunkiem zmiany trybu życia. Dlatego należy pamiętać, że efekty liposukcji są uzależnione w dużej mierze od tego, czy pacjenci stosują się do zaleceń lekarzy, a w tym prawidłowej diety i aktywności fizycznej. 

Oferujemy 10 rodzajów liposukcji