Wykonujemy 10 rodzajów liposukcji

Jak przygotować się do zabiegu liposukcji

Prowadzisz zdrowy tryb życia – dbasz o to, co trafia na Twój talerz, jesteś aktywny fizycznie – a pomimo tego zmagasz się z nadmiarem tkanki tłuszczowej? Marzysz smukłych ramionach, szczupłych udach lub płaskim brzuchu? Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie może być zabieg liposukcji. Sprawdź, kto może się mu poddać i jak należy się do niego przygotować.

Na czym polega zabieg liposukcji?

Liposukcja to zabieg, którego celem jest usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranych miejsc na ciele pacjenta – wymodelowanie obszarów takich jak brzuch, biodra, uda czy ramiona, a także zredukowanie wagi.

Wielu pacjentów może kojarzyć liposukcję z bolesną, skomplikowaną i ryzykowną ingerencją chirurgiczną. Nic bardziej mylnego! Najnowsza wiedza i zaawansowana technologia sprawiają, że liposukcja jest zabiegiem ambulatoryjnym (pacjent wraca do domu tego samego dnia, w którym przeprowadzono zabieg), o minimalnej inwazyjności, wymagającym jedynie krótkiej i nieuciążliwej rekonwalescencji. A jego efekty są naprawdę zdumiewające!

 

Wskazania do liposukcji

Liposukcja to zabieg, któremu mogą poddać się:

  • Osoby o prawidłowej masie ciała, u których tkanka tłuszczowa rozłożona jest nierównomiernie, powodując dysproporcje sylwetki.
  • Kobiety, u których proporcje sylwetki zostały zaburzone po ciąży – nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha i bioder.
  • Mężczyźni, którzy zmagają się z problemem ginekomastii, czyli przerostem tkanki tłuszczowej w obrębie jednej lub dwóch piersi.
  • Osoby, które pomimo odpowiedniej diety i ćwiczeń nie są w stanie zmniejszyć ilości tkanki tłuszczowej w wybranych rejonach ciała.
  • Osoby z nadwagą, które chcą zmienić swój styl życia i potrzebują dodatkowego wsparcia w procesie redukcji wagi.

Niezwykle ważne jest, aby osoby, które poddają się liposukcji, były w dobrym stanie zdrowia. Dotyczy to zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej.

 

Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem liposukcji?

Aby potwierdzić, że pacjent poddający się liposukcji, znajduje się w dobrym stanie zdrowia, konieczne jest wykonanie kilku podstawowych badań. Najczęściej są to badania z krwi, takie jak:

  • morfologia,
  • koagulogram – zdolność krzepnięcia krwi,
  • próby wątrobowe – ASPAT i ALAT,
  • lipidogram – stężenie cholesterolu,
  • glukoza,
  • jonogram (Na i K) – określenie równowagi wodno-elektrolitowej,
  • mocznik i kreatynina.

Dodatkowo, w przypadku kobiet, które chcą połączyć liposukcję z przeszczepem tłuszczu, oraz mężczyzn planujących usunięcie ginekomastii, wykonuje się USG piersi.

U wszystkich pacjentów, którzy ukończyli 50 lat, przeprowadza się badanie EKG.

Jak przygotować się do liposukcji: 3 tygodnie przed zabiegiem

Na trzy tygodnie przed planowanym zabiegiem liposukcji odstaw aspirynę oraz wszelkie inne leki i produkty, w których składzie znajduje się kwas acetylosalicylowy. Substancja ta znacząco obniża poziom krzepliwości krwi, co stwarza ryzyko zwiększonego krwawienia – zarówno podczas zabiegu, jak i po jego zakończeniu.

Zrezygnuj także z przyjmowania leków i suplementów diety, które zawierają:

  • witaminę E i A,
  • imbir,
  • czosnek,
  • miłorząb japoński (ginko biloba),
  • korzeń żeń-szenia (ginseng).

Produkty te zwiększają ryzyko krwawienia podczas zabiegu oraz w okresie pozabiegowym, a także powstawania krwiaków podskórnych (siniaków).

Z podobnych przyczyn niezbędne jest również odstawienie antykoncepcji hormonalnej (dotyczy kobiet) oraz hormonalnej terapii zastępczej, opierającej się na estrogenach. Leki hormonalne należy odstawić na trzy tygodnie przed planowanym zabiegiem oraz na dwa tygodnie po przeprowadzonej liposukcji.

Jak przygotować się do liposukcji: tydzień przed zabiegiem

Na tydzień przed planowanym zabiegiem liposukcji ogranicz lub odstaw używki.

Nie spożywaj alkoholu na co najmniej 5 dni przed liposukcją. Alkohol niekorzystnie wpływa na kondycję Twojego organizmu i zwiększa ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów, takich jak obrzęki czy siniaki w miejscu zabiegu.

Jeżeli palisz papierosy, postaraj się je odstawić. Jeżeli to niemożliwe, maksymalnie ogranicz liczbę papierosów, jakie wypalasz w ciągu doby. Najlepiej, gdyby udało Ci się powstrzymać od palenia na co najmniej tydzień przed zabiegiem i kilka tygodni po zabiegu. Nikotyna oraz tlenek węgla mogą utrudniać proces gojenia się tkanek, ograniczając prawidłowy przepływ krwi i dotlenienie obszarów, w których przeprowadzony był zabieg.

Jak przygotować się do liposukcji: dzień przed zabiegiem

Dzień przed planowaną liposukcją przygotuj swoje ciało do zabiegu, postaraj się odprężyć i wypocząć.

W dniu poprzedzającym zabieg dokładnie umyj całe ciało przy użyciu mydła lub środka antybakteryjnego.

Wszyscy pacjenci, niezależnie od płci, muszą usunąć owłosienie z miejsca, które poddawane będzie zabiegowi. Najlepiej, jeżeli ogolisz się przy użyciu jednorazowej maszynki – to najbezpieczniejsze i najbardziej higieniczne rozwiązanie. Na dzień przed zabiegiem nie sięgaj po depilator czy plastry z woskiem, które mogłyby podrażnić skórę.

Jak przygotować się do liposukcji: w dniu zabiegu

Przygotuj się do wizyty w klinice. Jeżeli to możliwe, zjedz lekki posiłek – jednak nie później, niż na 6 godzin przed planowanym zabiegiem (ograniczenie to dotyczy również płynów, gum do żucia oraz cukierków).

W dniu liposukcji załóż ciemne, przewiewne i wygodne ubrania. Najlepiej, jeżeli założysz rozpinaną bluzę i spodnie dresowe. Wybierz buty, które nie sprawią Ci kłopotu podczas zakładania – najlepiej sprawdzi się model, do którego wystarczy wsunąć stopy (klapki, mokasyny, baleriny, etc.).

Zrezygnuj z makijażu oraz malowania paznokci (dopuszczalny jest jedynie bezbarwny lub jasny lakier lub żel). Nie nakładaj żadnych kosmetyków na ciało i twarz – nie stosuj kremów ani balsamów.

Zdejmij całą biżuterię i pozostaw ją w domu – wraz z innymi, cennymi przedmiotami.

Upewnij się, że ktoś odbierze Cię z kliniki po zabiegu. Ze względu na znieczulenie, jakie podaje się podczas liposukcji, nie będziesz mógł samodzielnie prowadzić samochodu. Aby uniknąć ryzyka zabrudzenia fotela samochodowego, możesz zabezpieczyć go przy użyciu podkładów lub ochraniaczy.

Uwaga! Jeżeli na jakimkolwiek etapie przygotowań do liposukcji poczujesz się gorzej, np. zauważysz u siebie objawy przeziębienia (gorączka, katar, ból gardła), powinieneś niezwłocznie poinformować o tym lekarza.

Po zabiegu liposukcji

Na drugi dzień po zabiegu liposukcji możesz stopniowo wracać do normalnej aktywności, jednak przez 2-3 dni unikaj ćwiczeń fizycznych. Postaraj się nie forsować organizmu, jednak nie przesadzaj również w drugą stronę – reżim łóżkowy nie jest wskazany przy rekonwalescencji. Może towarzyszyć Ci niewielki ból w miejscu zabiegu (w takim wypadku możesz sięgnąć po leki przeciwbólowe, które zalecił Ci lekarz), jednak większość pacjentów odczuwa jedynie dyskomfort, który nie utrudnia wykonywania codziennych zajęć.

Pamiętaj, aby bezwzględnie stosować się do zaleceń, jakich udzielił Ci lekarz. Jeżeli odczuwasz niepokojące objawy lub rekonwalescencja nie przebiega w prawidłowy sposób, niezwłocznie skonsultuj się z kliniką.

O liposukcji Wiemy Wszystko