Kriolipoliza

Kriolipoliza

Kriolipoliza, to nowy zabieg polegający na lokalnym schładzaniu podskórnej tkanki tłuszczowej w celu jej zredukowania. Zabieg zdobywa szturmem coraz więcej klinik medycyny estetycznej i jest nazywany rewolucyjną, nieinwazyjną metodą usuwania niewielkich, lokalnych nagromadzeń tłuszczu oraz leczenia nierówności.

Już w latach 70. pracowano nad możliwościami terapeutycznymi powodowania apoptozy (zaprogramowanej śmierci komórek) w obrębie tkanek stosując niskie temperatury. Różne metody wymrażania są obecnie standardem w wielu dziedzinach medycyny. Jednak dopiero w 2 dekadzie XXI wieku udało się opracować metodę możliwie mało inwazyjną aplikowania zimna w obrębie podskórnej tkanki tłuszczowej. Metoda ta, nazywana kriolipolizą, powoduje zmiany w obrębie adipocytów (komórek tłuszczowych) prowadzące do ich uśmiercenia a w konsekwencji do zmniejszenia objętości pewnego fragmentu podskórnego tłuszczu. Jednocześnie wszystkie inne ważne struktury przebiegające w obrębie tkanki podskórnej, takie jak naczynia krwionośne oraz nerwy pozostają praktycznie nienaruszone.

Wyniki badań potwierdzają, że już po 1 sesji zabiegowej można uzyskać nawet 25% redukcję grubości obszaru poddanego zabiegowi mierzoną tzw. „caliperem”. Procedura ta może być wykorzystana do usuwania małych, niewymagających zabiegu liposukcji nagromadzeń tłuszczu, oraz jako metoda leczenia nierówności pozostałych np. po urazach czy innych zabiegach.

Trudno określić liczbę oraz czas trwania sesji przed uzyskaniem oczekiwanego efektu, gdyż w zależności od dokładnej struktury śródtkankowej, nieco innej u każdego z nas, tłuszcz może różnie reagować. U jednych pacjentów efekt będzie nieco bardziej intensywny niż u innych.

Czas zabiegu można postarać się możliwie precyzyjnie dostosować indywidualnie do pacjenta, a jego istotą jest zassanie pokrytej specjalną antyzmrożeniową membraną skóry pomiędzy 2 metalowe, chłodzące płytki próżniowej głowicy urządzenia. Powoduje to usunięcie prawie całej energii cieplnej z komórek tłuszczowych, inicjujące tak silne zmiany, że wywołuje obumarcie komórek, a ich zawartość jest stopniowo usuwana fizjologicznymi drogami metabolicznymi, dlatego na finalny efekt trzeba czekać nawet 4-6 tygodni. Usuwanie resztek uszkodzonych komórek wiąże się z obciążeniem wątroby, dlatego osoby ze schorzeniami tego narządu powinny być prawidłowo przebadane i skonsultować się z lekarzem.

Kto nie powinien być poddany zabiegowi kriolipolizy:

• kobiety w ciąży;
• kobiety karmiące piersią;
• chorujący na cukrzycę;
• osoby o niskim ciśnieniu lub źle reagujące na zimno;
• osoby z chorobami wątroby;
• osoby z rozrusznikiem serca lub innym wszczepionym medycznie urządzeniem;
• osoby cierpiące na chorobę Raynauda, krioglobulinemię, hipoproteinemię

Metoda jest nieinwazyjna, ale nie znaczy to, że jest wolna od efektów ubocznych takich jak opuchlizna i zaczerwienienie, które jednak w ciągu kilkunastu godzin po zabiegu zwykle zanikają. U części pacjentów po zabiegu mogą powstać siniaki, które ostatecznie ulegną wchłonięciu po okresie około tygodnia. Trzeba też pamiętać, że w obrębie skóry poddanej zabiegowi mogą pojawić się zaburzenia czucia (niedoczulice i przeczulice) trwające najczęściej do kilku dni.

Można się zastanawiać, czy z racji bezinwazyjności metoda ta nie jest lepsza od liposukcji. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ma ona mocno ograniczoną, szczególnie w porównaniu do odsysania tłuszczu choćby metodą VASER, skuteczność i jej wyłączne zastosowanie w zdecydowanej większości przypadków nie przyniesie oczekiwanego rezultatu a i na pojawienie się widocznych efektów trzeba czekać przez długie tygodnie, podczas gdy po liposukcji są one widoczne od razu po zabiegu.

O liposukcji wiemy wszystko. 10 rodzajów zabiegów liposukcji w jednym miejscu.