Liposukcja brzucha

Liposukcja brzucha – dlaczego cieszy się tak dużą popularnością?

Liposukcja brzucha to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgi estetycznej. Odsysanie tłuszczu w obrębie tej części ciała cieszy się dużą popularnością przede wszystkim dlatego, że jest to najbardziej skuteczna metoda precyzyjnego pozbycia się zbędnych nagromadzeń tłuszczu, a jednocześni jest to zabieg bezpieczny.

W trakcie liposukcji można nie tylko zmniejszyć obwód talii i pozbyć się niechcianego tłuszczu, ale też uzyskać efekt atletycznej, wysportowanej sylwetki. Dzięki nowoczesnym metodom, takim jak Vaser Lipo HD możliwe jest niemal dosłowne „rzeźbienie” w tkankach. Liposukcję można też połączyć z innymi zabiegami, takimi jak obkurczanie skóry (Renuvion) lub coraz częściej wykonywany transfer komórek tłuszczowych, czyli przeszczep tłuszczu lub lipotransfer.

 

Dlaczego liposukcja brzucha jest jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów odsysania tłuszczu?

Tkanka tłuszczowa lubi odkładać się w nadmiarze w różnych częściach ciała, jednak to właśnie brzuch jest miejscem, które niezwykle chętnie gromadzi zasoby tłuszczowe. Odkładają się one między skórą a powięzią (błoną otaczającą mięśnie), a organizm traktuje je jako zabezpieczenie na wypadek głodu.

Dlaczego tak trudno zgubić tłuszcz z brzucha? Duże znaczenie mają często hormony leptyny, które regulują ilość powierzchniowej tkanki tłuszczowej. Nadmiar tłuszczu może odkładać się wtedy, gdy w organizmie dochodzi do zaburzeń produkcji tych hormonów lub zaburzeń ich odbierania przez receptory podwzgórza. W takiej sytuacji może pojawić się problem z nadwagą lub otyłością, a także z uzyskaniem wymarzonej sylwetki pomimo zdrowej, zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej. Wszystko to sprowadza się do odpowiedzi na pytanie: dlaczego liposukcja brzucha jest tak popularna? Między innymi dlatego, że:

 • często okazuje się jedyną, skuteczną drogą do uzyskania płaskiego brzucha;
 • można ją połączyć z zabiegiem lipofillingu, czyli przeszczepienia tłuszczu z brzucha do innej partii ciała – dzięki tej metodzie możliwe jest wymodelowanie np. piersi, kształtu twarzy, ust czy nawet narządów rodnych, a także wygładzenie zmarszczek, poprawa wyglądu dłoni, dekoltu czy ramion;
 • podczas zabiegu z wykorzystaniem technologii Vaser Lipo HD (metoda liposukcjo ultradźwiękowej) lekarz może regulować intensywność rozbijania tkanki tłuszczowej w poszczególnych okolicach i wymodelować brzuch tak, by uzyskać krzywizny i wgłębienia charakterystyczne dla sportowej sylwetki.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg i jakie efekty może dać liposukcja brzucha

Liposukcja brzucha jest to zabieg przeznaczony przede wszystkim dla osób, które mimo ćwiczeń i diety nie mogą pozbyć się niechcianego tłuszczu z tej partii ciała. Poleca się ją osobom, które mają prawidłową masę ciała i dobry, ogólny stan zdrowia fizycznego oraz psychicznego.

Liposukcja skutecznie wspiera dążenia do idealnej sylwetki. Dzięki niej można m.in.:

 • podkreślić kształty ciała,
 • wymodelować sylwetkę i zyskać wymarzone proporcje,
 • pozbyć się „boczków” czy wystającego brzucha,
 • zyskać atletyczny wygląd dzięki metodzie „rzeźbienia” w tkankach. (Vaser Lipo HD).

Zabieg można wykonać u osób w każdym wieku, choć z uwagi na malejącą wraz z wiekiem zawartość elastyny i kolagenu, efekty liposukcji mogą być zauważalne szybciej u osób młodszych niż u starszych.Warto też pamiętać, że liposukcja nie zastąpi zdrowej diety oraz aktywności fizycznej. W związku z tym, aby utrzymać efekty zabiegu, należy przestrzegać kilku prostych zasad.

Jak utrzymać efekty liposukcji?

Liposukcja jest skuteczną metodą wspierającą dążenie do wymarzonej sylwetki. Nie może być jednak jedynym narzędziem do walki z niechcianymi kilogramami. Aby efekty liposukcji utrzymały się jak najdłużej, należy przede wszystkim zdrowo się odżywiać i regularnie ćwiczyć.

Stosując się do wymienionych wyżej zasad, nie tylko utrzymasz efekty liposukcji jak najdłużej, ale też zadbasz o ogólny stan swojego zdrowia.

Jakie są rodzaje liposukcji?

Dużą zaletą zabiegów liposukcji jest możliwość dobrania metody do indywidualnych potrzeb pacjenta. W naszym Centrum Liposukcji udało nam się stworzyć unikalny nie tylko w Polsce, ale w skali światowej ośrodek, w którym możemy zaoferować naszym pacjentom w zasadzie pełną gamę dostępnych technik odsysania tłuszczu. Dostępne są m.in. następujące metody odsysania tłuszczu z brzucha:

 • metoda SAL – jedna z pierwszych, popularnych metod redukcji tłuszczu, która polega na wprowadzeniu pod skórę kaniuli i odessaniu tkanki tłuszczowej;
 • liposukcja wibracyjna (PAL) – polegająca na wprowadzeniu do ciała pacjenta kaniuli, które dodatkowo wibrują i tym samym ułatwiają odessanie tłuszczu;
 • liposukcja laserowa  (LAL) – pod skórę pacjenta wprowadza się kaniule ze światłowodem lasera, który powoduje rozpuszczenie tkanki tłuszczowej. Dzięki temu tłuszcz można odessać efektywniej i łatwiej;
 • VIBROLIPO – Nutation Infrasonic Liposculpture – NIL;
 • liposukcja ultradźwiękowa Vaser Lipo – specjalistyczne urządzenie wyposażone jest w głowicę, która emituje ultradźwięki ułatwiające rozbicie i odessanie tkanki tłuszczowej;
 • liposukcja BodyJet (metoda WAL) – do tkanki tłuszczowej podawany jest specjalistyczny roztwór, który oddziela komórki tłuszczowe od tkanki łącznej. Płyn ten razem z tłuszczem usuwa się z ciała przy pomocy kaniuli wprowadzonych pod skórę. Ponadto aplikowany roztwór ma właściwości znieczulające i zwęża naczynia krwionośne.
 • DUAL-LIPO połączenie PAL+LAL
 • DUAL-LIPO połączenie WAL+LAL
 • DUAL-LIPO połączenie NIL+LAL
 • DUAL-LIPO połączenie VASER +NIL

Jak przebiega zabieg liposukcji brzucha?

Zabieg liposukcji brzucha wykonywany jest w miejscowym z wykorzystaniem sedacji (technika ta polega na ogólnym uspokojeniu pacjenta, poprzez zmniejszenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego). Podczas operacji pacjent jest spokojny, wyciszony, może rozmawiać z lekarzem, ale najczęściej śpi – nie jest pod wpływem środków zwiotczających i oddycha samodzielnie.

Liposukcji brzucha składa się z 4 etapów.

W pierwszym etapie, lekarz oznacza (rysuje) na brzuchu, zaznaczając krzywizny oraz miejsca przez które zaaplikuje pod skórę kaniule,.

W drugim etapie nawadnia się tkankę podskórną specjalnym roztworem, który znieczula tkankę podskórną, powoduje obkurczenie okolicznych naczyń krwionośnych, ale przede wszystkim silnie nawadnia tłuszcz.

W trzecim etapie rozluźnia się tkankę tłuszczową przy pomocy specjalnej sondy emitującej ultradźwięki (metoda Vaser Lipo). Po wcześniejszym przygotowaniu, w odpowiednio nawodnionym środowisku emitowana energia wywołuje zjawisko kawitacji, czyli pojawienie się mikropęcherzyków gazu. Te natychmiast się zapadają i powstająca w wyniku tego procesu siła oddziela komórki tłuszczowe wraz z przyległymi do nich komórkami macierzystymi od spajających je włókien tkanki łącznej, ale nie uszkadza ani przebiegających wokół nerwów ani naczyń krwionośnych.

W ostatnim etapie uzyskana rozluźniona masa komórkowa jest odsysana, uzyskany materiał składa się z podanego wcześniej roztworu, zachowanych w całości, „żywych” komórek tłuszczowy i macierzystych z minimalną ilością tkanki łącznej i jedynie niewielkiej ilości krwi.

Po zabiegu zakładane są niewielki szwy w miejscach nakłucia i wprowadzenia kaniuli. Czas trwania zabiegu około 3 godzin – Nie zawsze da się przewidzieć jak dużo czasu zajmie konkretny zabieg.

Wskazania po zabiegu

O całym postępowaniu pozabiegowym informuje lekarz w trakcie konsultacji przed oraz po wykonanym zabiegu.

Podczas pierwszych 2-3 dni po zabiegu należy unikać nadmiernej aktywności fizycznej. Normalnym jest odczuwanie zwrotów głowy, szczególnie przy wstawaniu i przy zmianie opatrunków. Trzeba pamiętać, aby mieć zawsze kogoś do pomocy podczas tych czynności przez pierwsze kilka dni po zabiegu.

Po wykonaniu zabiegu zaleca się noszenie specjalnej bielizny uciskowej przez 4-6 tygodni. Należy zrezygnować z intensywnego wysiłku na czas 3-4 tygodni. Wysiłek należy zwiększać stopniowo. Nie powinno się opalać i eksponować skóry na słońce (i w solarium) przez około 3 tygodnie. Po liposukcji zaleca się rozważyć skorzystanie z zabiegów uzupełniających, np. z masaży endodermolipolitycznych, które zmniejszają obrzęki, poprawiają jędrność skóry, wyrównują nierówności czy odbudowują naczynia krwionośne. To właśnie postępowanie pozabiegowe i stosowanie się przez pacjenta do zaleceń lekarza ma kluczową rolę w trwałym, finalnym rezultacie.

Podsumowując, liposukcja brzucha, wspierana zdrową dietą i regularną aktywnością fizyczną, może okazać się skutecznym sposobem na uzyskanie wymarzonej sylwetki. Mnogość metod i nowoczesne technologie pozwalają dopasować rodzaj zabiegu do oczekiwań pacjenta oraz uzyskać pożądane efekty.

O liposukcji wiemy wszystko. 10 rodzajów zabiegów liposukcji w jednym miejscu.