Liposukcja brzucha

Liposukcja brzucha – dlaczego cieszy się tak dużą popularnością?

Liposukcja brzucha to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgi estetycznej. Odsysanie tłuszczu w obrębie tej części ciała cieszy się dużą popularnością przede wszystkim dlatego, że jest to najbardziej skuteczna metoda precyzyjnego pozbycia się zbędnych nagromadzeń tłuszczu, a jednocześni jest to zabieg bezpieczny.

W trakcie liposukcji można nie tylko zmniejszyć obwód talii i pozbyć się niechcianego tłuszczu, ale też uzyskać efekt atletycznej, wysportowanej sylwetki. Dzięki nowoczesnym metodom, takim jak Vaser Lipo HD możliwe jest niemal dosłowne „rzeźbienie” w tkankach. Liposukcję można też połączyć z innymi zabiegami, takimi jak obkurczanie skóry (Renuvion) lub coraz częściej wykonywany transfer komórek tłuszczowych, czyli przeszczep tłuszczu lub lipotransfer.

Dlaczego liposukcja brzucha jest jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów odsysania tłuszczu?

Tkanka tłuszczowa lubi odkładać się w nadmiarze w różnych częściach ciała, jednak to właśnie brzuch jest miejscem, które niezwykle chętnie gromadzi zasoby tłuszczowe. Odkładają się one między skórą a powięzią (błoną otaczającą mięśnie), a organizm traktuje je jako zabezpieczenie na wypadek głodu.

Dlaczego tak trudno zgubić tłuszcz z brzucha? Duże znaczenie mają często hormony leptyny, które regulują ilość powierzchniowej tkanki tłuszczowej. Nadmiar tłuszczu może odkładać się wtedy, gdy w organizmie dochodzi do zaburzeń produkcji tych hormonów lub zaburzeń ich odbierania przez receptory podwzgórza. W takiej sytuacji może pojawić się problem z nadwagą lub otyłością, a także z uzyskaniem wymarzonej sylwetki pomimo zdrowej, zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej. Wszystko to sprowadza się do odpowiedzi na pytanie: dlaczego liposukcja brzucha jest tak popularna? Między innymi dlatego, że:

 • często okazuje się jedyną, skuteczną drogą do uzyskania płaskiego brzucha;
 • można ją połączyć z zabiegiem lipofillingu, czyli przeszczepienia tłuszczu z brzucha do innej partii ciała – dzięki tej metodzie możliwe jest wymodelowanie np. piersi, kształtu twarzy, ust czy nawet narządów rodnych, a także wygładzenie zmarszczek, poprawa wyglądu dłoni, dekoltu czy ramion;
 • podczas zabiegu z wykorzystaniem technologii Vaser Lipo HD (metoda liposukcjo ultradźwiękowej) lekarz może regulować intensywność rozbijania tkanki tłuszczowej w poszczególnych okolicach i wymodelować brzuch tak, by uzyskać krzywizny i wgłębienia charakterystyczne dla sportowej sylwetki.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg i jakie efekty może dać liposukcja brzucha

Liposukcja brzucha jest to zabieg przeznaczony przede wszystkim dla osób, które mimo ćwiczeń i diety nie mogą pozbyć się niechcianego tłuszczu z tej partii ciała. Poleca się ją osobom, które mają prawidłową masę ciała i dobry, ogólny stan zdrowia fizycznego oraz psychicznego.

Liposukcja skutecznie wspiera dążenia do idealnej sylwetki. Dzięki niej można m.in.:

 • podkreślić kształty ciała,
 • wymodelować sylwetkę i zyskać wymarzone proporcje,
 • pozbyć się „boczków” czy wystającego brzucha,
 • zyskać atletyczny wygląd dzięki metodzie „rzeźbienia” w tkankach. (Vaser Lipo HD).

Zabieg można wykonać u osób w każdym wieku, choć z uwagi na malejącą wraz z wiekiem zawartość elastyny i kolagenu, efekty liposukcji mogą być zauważalne szybciej u osób młodszych niż u starszych.Warto też pamiętać, że liposukcja nie zastąpi zdrowej diety oraz aktywności fizycznej. W związku z tym, aby utrzymać efekty zabiegu, należy przestrzegać kilku prostych zasad.

Jak utrzymać efekty liposukcji brzucha?

Liposukcja jest skuteczną metodą wspierającą dążenie do wymarzonej sylwetki. Nie może być jednak jedynym narzędziem do walki z niechcianymi kilogramami. Aby efekty liposukcji utrzymały się jak najdłużej, należy przede wszystkim zdrowo się odżywiać i regularnie ćwiczyć.

Stosując się do wymienionych wyżej zasad, nie tylko utrzymasz efekty liposukcji jak najdłużej, ale też zadbasz o ogólny stan swojego zdrowia.

Jakie są rodzaje liposukcji?

Dużą zaletą zabiegów liposukcji jest możliwość dobrania metody do indywidualnych potrzeb pacjenta. W naszym Centrum Liposukcji udało nam się stworzyć unikalny nie tylko w Polsce, ale w skali światowej ośrodek, w którym możemy zaoferować naszym pacjentom w zasadzie pełną gamę dostępnych technik odsysania tłuszczu z brzucha i wszystkich partii ciała. Dostępne są m.in. następujące metody odsysania tłuszczu z brzucha:

 • metoda SAL – jedna z pierwszych, popularnych metod redukcji tłuszczu, która polega na wprowadzeniu pod skórę kaniuli i odessaniu tkanki tłuszczowej;
 • liposukcja wibracyjna (PAL) – polegająca na wprowadzeniu do ciała pacjenta kaniuli, które dodatkowo wibrują i tym samym ułatwiają odessanie tłuszczu;
 • liposukcja laserowa  (LAL) – pod skórę pacjenta wprowadza się kaniule ze światłowodem lasera, który powoduje rozpuszczenie tkanki tłuszczowej. Dzięki temu tłuszcz można odessać efektywniej i łatwiej;
 • VIBROLIPO – Nutation Infrasonic Liposculpture – NIL;
 • liposukcja ultradźwiękowa Vaser Lipo – specjalistyczne urządzenie wyposażone jest w głowicę, która emituje ultradźwięki ułatwiające rozbicie i odessanie tkanki tłuszczowej;
 • liposukcja BodyJet (metoda WAL) – do tkanki tłuszczowej podawany jest specjalistyczny roztwór, który oddziela komórki tłuszczowe od tkanki łącznej. Płyn ten razem z tłuszczem usuwa się z ciała przy pomocy kaniuli wprowadzonych pod skórę. Ponadto aplikowany roztwór ma właściwości znieczulające i zwęża naczynia krwionośne.
 • DUAL-LIPO połączenie PAL+LAL
 • DUAL-LIPO połączenie WAL+LAL
 • DUAL-LIPO połączenie NIL+LAL
 • DUAL-LIPO połączenie VASER +NIL

Jak przebiega zabieg liposukcji brzucha?

Zabieg liposukcji brzucha wykonywany jest w miejscowym z wykorzystaniem sedacji (technika ta polega na ogólnym uspokojeniu pacjenta, poprzez zmniejszenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego). Podczas operacji pacjent jest spokojny, wyciszony, może rozmawiać z lekarzem, ale najczęściej śpi – nie jest pod wpływem środków zwiotczających i oddycha samodzielnie.

Liposukcji brzucha składa się z 4 etapów.

W pierwszym etapie, lekarz oznacza (rysuje) na brzuchu, zaznaczając krzywizny oraz miejsca przez które zaaplikuje pod skórę kaniule,.

W drugim etapie nawadnia się tkankę podskórną specjalnym roztworem, który znieczula tkankę podskórną, powoduje obkurczenie okolicznych naczyń krwionośnych, ale przede wszystkim silnie nawadnia tłuszcz.

W trzecim etapie rozluźnia się tkankę tłuszczową przy pomocy specjalnej sondy emitującej ultradźwięki (metoda Vaser Lipo). Po wcześniejszym przygotowaniu, w odpowiednio nawodnionym środowisku emitowana energia wywołuje zjawisko kawitacji, czyli pojawienie się mikropęcherzyków gazu. Te natychmiast się zapadają i powstająca w wyniku tego procesu siła oddziela komórki tłuszczowe wraz z przyległymi do nich komórkami macierzystymi od spajających je włókien tkanki łącznej, ale nie uszkadza ani przebiegających wokół nerwów ani naczyń krwionośnych.

W ostatnim etapie uzyskana rozluźniona masa komórkowa jest odsysana, uzyskany materiał składa się z podanego wcześniej roztworu, zachowanych w całości, „żywych” komórek tłuszczowy i macierzystych z minimalną ilością tkanki łącznej i jedynie niewielkiej ilości krwi.

Po zabiegu zakładane są niewielki szwy w miejscach nakłucia i wprowadzenia kaniuli. Czas trwania zabiegu około 3 godzin – Nie zawsze da się przewidzieć jak dużo czasu zajmie konkretny zabieg.

Wskazania po zabiegu liposukcji brzucha

O całym postępowaniu pozabiegowym informuje lekarz w trakcie konsultacji przed oraz po wykonanym zabiegu.

Podczas pierwszych 2-3 dni po zabiegu należy unikać nadmiernej aktywności fizycznej. Normalnym jest odczuwanie zwrotów głowy, szczególnie przy wstawaniu i przy zmianie opatrunków. Trzeba pamiętać, aby mieć zawsze kogoś do pomocy podczas tych czynności przez pierwsze kilka dni po zabiegu.

Po wykonaniu zabiegu zaleca się noszenie specjalnej bielizny uciskowej przez 4-6 tygodni. Należy zrezygnować z intensywnego wysiłku na czas 3-4 tygodni. Wysiłek należy zwiększać stopniowo. Nie powinno się opalać i eksponować skóry na słońce (i w solarium) przez około 3 tygodnie. Po liposukcji zaleca się rozważyć skorzystanie z zabiegów uzupełniających, np. z masaży endodermolipolitycznych, które zmniejszają obrzęki, poprawiają jędrność skóry, wyrównują nierówności czy odbudowują naczynia krwionośne. To właśnie postępowanie pozabiegowe i stosowanie się przez pacjenta do zaleceń lekarza ma kluczową rolę w trwałym, finalnym rezultacie.

 

Podsumowując, liposukcja brzucha, wspierana zdrową dietą i regularną aktywnością fizyczną, może okazać się skutecznym sposobem na uzyskanie wymarzonej sylwetki. Mnogość metod i nowoczesne technologie pozwalają dopasować rodzaj zabiegu do oczekiwań pacjenta oraz uzyskać pożądane efekty.

Wymagane badania przed liposukcją brzucha

 • badania krwi
 • morfologia,
 • jonogram,
 • koagulogram, ,
 • lipidogram,
 • glukoza,mocznik,
 • kreatynina,
 • Aspat, Alat,
 • badanie EKG – po 50 r.ż

Przeciwwskazania do liposukcji brzucha

 • choroby układu krążenia
 • cukrzyca
 • choroby serca
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • skazy naczyniowe
 • zmiany zapalne na skórze
 • ciąża i laktacja
 • choroby nerek

Zobacz efekty przed i po liposukcji brzucha wykonanej w Centrum Liposukcji

O liposukcji wiemy wszystko. 10 rodzajów zabiegów liposukcji w jednym miejscu.