Liposukcja – fakty i mity na temat odsysania tłuszczu

Liposukcja to zabieg, który od wielu lat cieszy się rosnącym zainteresowaniem pacjentów i pacjentek. Pomimo tego, że o odsysaniu tłuszczu sporo się mówi – w telewizji, internecie czy radiu – na temat samego zabiegu powstało sporo mitów. Przyjrzyjmy się popularnym przekonaniom na temat liposukcji i raz na zawsze rozwiejemy wątpliwości, z którymi mierzą się nasi pacjenci. Co jest faktem, a co należy odłożyć między bajki? Sprawdzamy!

 

Liposukcja to zabieg dla każdego – MIT

Przekonanie, że każdy – w dowolnym momencie życia – może poddać się liposukcji, jest błędne. Zabieg przeprowadzany jest jedynie u osób zdrowych, czyli znajdujących się w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Odsysania tłuszczu nie wykonuje się u pacjentów, którzy zmagają się z chorobami serca i układu krążenia, u cukrzyków, osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi czy u kobiet w ciąży. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu może być również otyłość, nierealistyczne oczekiwania co do efektów zabiegu czy zaburzony obraz własnego ciała (np. w przebiegu zaburzeń odżywiania).

Liposukcja to alternatywa dla odchudzania z pomocą diety i ćwiczeń – MIT

Liposukcja nie zastąpi zdrowego stylu życia, optymalnej diety i aktywności fizycznej. To niestety dość popularny i szkodliwy mit. 

Odsysanie tłuszczu nie jest metodą leczenia otyłości czy dużej nadwagi. Nie jest to również szybki i wygodny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Co do zasady zabieg przeprowadza się u osób, których BMI mieści się w normie – w celu wymodelowania określonych partii ciała, odpornych na diety czy odchudzanie.

W określonych przypadkach liposukcję wykonuje się również u osób z nadwagą, jednak tratuje się ją wówczas jako wsparcie lub dodatkową motywację do odchudzania. W żadnym wypadku nie stanowi ona jego substytutu.

Liposukcja zapewnia trwałe efekty – FAKT

Pacjenci często obawiają się, że efekty odsysania tłuszczu będą krótkotrwałe, a oni sami szybko powrócą do dawnej sylwetki. Niesłusznie! 

Partia ciała, która została poddana zabiegowi odsysania tłuszczu, zostaje trwale wyszczuplona. O ile pacjent wdroży do swojego życia odpowiednie zmiany – będzie prowadzić zdrowy tryb życia i unikać gwałtownego przybierania na wadze – tkanka tłuszczowa nie odnowi się w miejscu liposukcji.

Oczywiście, zmiana trybu życia nie oznacza konieczności wprowadzania radykalnych diet i wyczerpujących ćwiczeń na siłowni. Wystarczy, że pacjent będzie spożywał odpowiednią ilość kalorii i uprawiał ulubioną aktywność fizyczną, np. spacery, jogę czy sporty zespołowe. Należy jednak pamiętać, że zwiększone spożycie kalorii, zbyt mała ilość aktywności fizycznej, a w konsekwencji odkładanie tłuszczu w komórkach u osoby po liposukcji może dać efekt nierówności w okolicy poddanej zabiegowi, a także być widoczne jako ostre odcięcie między okolicami poddanymi operacji i tymi nie operowanymi, dlatego tak ważnym jest, aby po zabiegu prowadzić zdrowy tryb życia i dbać o odpowiednie odżywianie.

Liposukcja to niebezpieczny i skomplikowany zabieg – MIT 

Część pacjentów obawia się odsysania tłuszczu ze strachu przed trudną operacją i wysokim ryzykiem komplikacji. Tymczasem, jak pokazuje nauka, liposukcja jest zabiegiem o bardzo wysokim stopniu bezpieczeństwa. Dostępność nowoczesnych technik, jak Vaser Lipo czy Body Jet, sprawia, że liposukcja jest coraz mniej inwazyjna, a przy tym skuteczniejsza i obarczona niewielkim ryzykiem komplikacji po zabiegowych.

Oczywiście, aby mieć pewność, że odsysanie tłuszczu przebiegnie pomyślnie, warto wybrać zaufaną klinikę i doświadczonego operującego lekarza, który przeprowadzi zabieg. W Centrum Liposukcji przeprowadzamy zabiegi odsysania tłuszczu od kilkunastu lat i wykonaliśmy ich już ok. 10 000.

Tłuszcz odessany podczas liposukcji można wykorzystać do innych zabiegów – FAKT 

Tkanka tłuszczowa, którą odsysa się podczas liposukcji, nie musi zostać zutylizowana. Komórki mogą, po odpowiednim przygotowaniu, zostać wykorzystane i przeszczepione w inną okolicę lub wykorzystane w celach estetycznych.

W takim przypadku dokonuje się równolegle z liposukcją przeszczepu tłuszczu (lipotransfer). Przy jego pomocy można przeprowadzić zabieg powiększenia piersi czy pośladków. Lipofilling stosuje się również w celu poprawienia estetyki twarzy (wypełnienie zmarszczek, modelowanie zapadniętych policzków, czy skroni), przywracania jakości skóry dłoni, powiększenia ust, modelowania kształtu wzgórka łonowego i innych okolic ciała.

Liposukcja to zabieg tylko dla kobiet – MIT 

W ostatnich latach zmienia się postrzeganie zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Przekonanie, że korzystają z nich jedynie kobiety, odchodzi do lamusa. Niestety, od czasu do czasu wciąż możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że liposukcja nie jest męskim zabiegiem. Nic bardziej mylnego!

Z odsysania tłuszczu korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni – każdy, kto zmaga się z miejscowym nadmiarem komórek tłuszczowych. Panowie najczęściej decydują się na liposukcję brzucha – zwłaszcza w metodzie Vaser Lipo, umożliwiającej „rzeźbienie” w tkance i nadanie jej charakterystycznego kształtu „sześciopaku” – i usuwanie ginekomastii tłuszczowej, z którą boryka się wielu mężczyzn. Zabiegi te pozwalają im uzyskać znacznie bardziej atletyczny kształt sylwetki.

Mamy nadzieję, że udało nam się rozprawić z kilkoma mitami na temat liposukcji. Jeżeli chcesz rozwiać inne wątpliwości dotyczące zabiegu, zajrzyj do zakładki pytania lub umów się na konsultację z naszymi specjalistami. Przekonaj się, czy liposukcja to odpowiedni zabieg dla Ciebie.

Oferujemy 10 rodzajów liposukcji