Sprawdź dla kogo jest zabieg odsysania tłuszczu

Liposukcja: kto może skorzystać z zabiegu odsysania tłuszczu?

Czym jest liposukcja?

Liposukcja to zabieg medycyny estetycznej, polegający na rozbiciu i usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z określonych miejsc na ciele. W zależności od wybranej metody, tkanka tłuszczowa może być rozbijana przy użyciu lasera, wibracji, strumienia wody, ultradźwięków, infradźwięków lub tradycyjnie – za pomocą kaniuli.

Centrum Liposukcji oferuje aż 10 rodzajów liposukcji i co ważne zabieg odsysania tkanki tłuszczowej przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym z sedacją dożylną, czyli bez konieczności podawania znieczulenia ogólnego. W trakcie zabiegu pacjent jest przytomny i nie odczuwa bólu.

Tłuszcz, jaki pozyskuje się podczas zabiegu liposukcji, może zostać wykorzystany do przeszczepu (lipofilling, lipolifting). Dzięki niemu przeprowadzić można powiększenie piersi lub pośladków, redukcję zmarszczek czy modelowanie ust.

Kto może skorzystać z zabiegu liposukcji?

Zabieg liposukcji dedykowany jest osobom zdrowym, pragnącym zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej w wybranej partii (lub partiach) ciała.

Idealnym kandydatem do liposukcji jest osoba, która prowadzi zdrowy styl życia – ma zbilansowaną dietę i nie stroni od aktywności fizycznej – jednak nie jest w stanie osiągnąć wymarzonej sylwetki, ze względu na miejscowe nagromadzenie tkanki tłuszczowej.

Liposukcja polecana jest szczególnie:

  • Osobom o prawidłowej masie ciała, u których tkanka tłuszczowa rozłożona jest w sposób nierównomierny i nie można zmniejszyć jej pod wpływem ćwiczeń czy diety redukcyjnej.
  • Osobom, które cierpią z powodu obrzęku lipidowego. 
  • Kobietom po ciąży, u których widoczne jest nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha czy bioder.
  • Mężczyznom, którzy zmagają się z ginekomastią, czyli przerostem piersi.
  • Osobom z nadwagą, które potrzebują wsparcia w modelowaniu najbardziej problematycznych części ciała.

Pomimo tego, że zabieg może zostać przeprowadzony u osób z podwyższonym BMI, warto pamiętać, że nie stanowi on alternatywy dla odchudzania. Liposukcja może być nieocenionym wsparciem w redukcji zbędnych kilogramów, jednak nie powinna ona zwalniać pacjenta z odpowiedzialności za własne zdrowie. 

Uwaga! Do przeprowadzenia zabiegu liposukcji niezbędna jest konsultacja lekarska oraz wykonanie podstawowych badań, które potwierdzą stan zdrowia pacjenta. O możliwości wykonania zabiegu, a także o wyborze odpowiedniej metody liposukcji każdorazowo decyduje lekarz, w porozumieniu z pacjentem.

Dla kogo nie jest wskazana liposukcja?

Pomimo tego, że liposukcja to zabieg bezpieczny i małoinwazyjny, istnieje grupa pacjentów, dla których nie jest ona wskazana. Są to przede wszystkim osoby, które zmagają się z problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby serca i układu krążenia, cukrzyca, a także zaburzenia krzepnięcia krwi.

Rodzaje liposukcji, jakie wykonujemy

W Centrum Liposukcji korzystamy z najnowocześniejszej technologii oraz bezcennego doświadczenia naszych lekarzy (w klinice przeprowadziliśmy już tysiące zabiegów odsysania tłuszczu!). Dzięki temu jesteśmy w stanie zaproponować Ci optymalną metodę modelowania sylwetki.

W naszej klinice wykonujemy:

  • Liposukcję ultradźwiękową Vaser Lipo® – tkanka tłuszczowa rozbijana jest przy użyciu sondy, która emituje ultradźwięki. Podczas tej procedury nie są uszkadzane nerwy, ani naczynia krwionośne tkanki łącznej, od której oddzielane są komórki tłuszczowe. Odsysany tłuszcz zawiera żywe komórki macierzyste i doskonale nadaje się do przeszczepienia w inne miejsce na ciele pacjenta. Zaletą liposukcji ultradźwiękowej jest precyzja – lekarz może „rzeźbić” w tkankach, nadając sylwetce określony wygląd (możliwe jest np. wymodelowanie brzucha w taki sposób, by posiadał on wyraźny zarys mięśni, wyrzeźbienie atletycznej klatki piersiowej, ramion lub łydek).
  • Liposukcja wspierana strumieniem wody Body Jet – w metodzie tej wykorzystuje się ciecz, która uwalnia komórki tłuszczowe z tkanki łącznej, nie powodując uszkodzenia innych struktur (nerwy, naczynia krwionośne). Płyn, który wykorzystuje się podczas liposukcji, zawiera substancje znieczulające i zwężające naczynia krwionośne – dzięki temu możliwe jest ograniczenie krwawienia, a także uniknięcie siniaków i obrzęku tkanek. Płyn odsysany jest spod skóry pacjenta wraz z uwolnionymi komórkami tłuszczowymi. Tłuszcz, bogaty w komórki macierzyste, może zostać wykorzystany do przeszczepów.
  • Liposukcja laserowa SmartLipo – tkanka tłuszczowa uwalniana jest pod wpływem działania lasera. Zabieg ten przeprowadza się u pacjentów, u których wskazane jest obkurczenie skóry – np. przy zabiegach przeprowadzanych w rejonie twarzy, u osób o wiotkiej skórze (np. w zaawansowanym wieku), kobiet po ciąży. Działanie lasera, powodujące silne podgrzanie tkanek, sprzyja pozabiegowemu obkurczeniu się skóry.
  • Liposukcja infradźwiękowa N.I.L. – podczas rozbijania tłuszczu wykorzystywane są dwa zjawiska – nutacyjny ruch 3D (obejmujący wibracje, rotację i ruch postępowo-zwrotny) oraz infradźwięki (ograniczające ból poprzez oddziaływanie na nerwy i stymulowanie organizmu do produkcji endorfin). W metodzie tej oddzielanie tłuszczu odbywa się równocześnie z jego odsysaniem – dzięki temu zabieg trwa krócej, co ma niebagatelne znaczenie u pacjentów z dużą ilością tkanki tłuszczowej. Usunięte komórki tłuszczowe mogą zostać wykorzystane do przeszczepu.
  • Liposukcja wibracyjna PAL – kaniula, która służy do odsysania tłuszczu, wprawiana jest w wibracje o odpowiedniej częstotliwości. Drgania sprawiają, że komórki tłuszczowe oddzielane są od tkanki łącznej, bez uszkadzania innych struktur. Metoda ta wykorzystywana jest w Centrum Liposukcji rzadko – nasi lekarze preferują bardziej nowoczesne rozwiązania, umożliwiające precyzyjniejsze modelowanie sylwetki i obarczone mniejszym dyskomfortem pacjenta. Niemniej jednak, dla części pacjentów liposukcja wibracyjna wciąż okazuje się optymalnym rozwiązaniem.
  • Liposukcja tradycyjna – w obszarze zabiegowym wstrzyknięta zostaje sól fizjologiczna wraz z substancjami znieczulającymi i obkurczającymi naczynia krwionośne. Oddzielone komórki tłuszczowe zostają usunięte przy pomocy kaniuli. W porównaniu do innych metod, liposukcja tradycyjna wiąże się z największym ryzykiem objawów niepożądanych. Z tego względu sięgamy po nią tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

W Centrum Liposukcji wykonujemy również zabiegi Dual Lipo, w których różne metody liposukcji, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

Co po zabiegu liposukcji?

Zmianę wyglądu sylwetki zauważysz od razu po zakończeniu zabiegu. Jeżeli usunięta została duża ilość tkanki tłuszczowej, różnica może być kolosalna! Pamiętaj jednak, że nie jest to ostateczny efekt – na ten będziesz musiał poczekać do momentu, gdy całkowicie zniknie obrzęk pozabiegowy. Najczęściej następuje to po 6-8 miesiącach od liposukcji.

Aby w pełni cieszyć się efektami zabiegu, postępuj ściśle według zaleceń lekarza. Unikaj ćwiczeń fizycznych w pierwszych dniach rekonwalescencji, sumiennie noś ubranko pozabiegowe i chroń skórę przed działaniem promieni UV. Możesz także zdecydować się na dodatkowe zabiegi.

Więcej informacji o zabiegach, jakie warto zastosować po liposukcji, przeczytasz w zakładce zabiegi po liposukcji. 

O liposukcji wiemy wszystko. 10 rodzajów zabiegów liposukcji w jednym miejscu.