Liposukcja łydek – jak spełnić marzenie o smukłych nogach?

Liposukcja łydek – jak spełnić marzenie o smukłych nogach?

Chcesz czuć się atrakcyjnie, nosząc spódniczki lub sukienki, marzysz o założeniu szortów, ale powstrzymuje Cię przed tym niezadowolenie z wyglądu nóg? Wielu spośród naszych pacjentów i pacjentek zmaga się z problemem masywnych łydek, które ukrywają pod warstwą odzieży. Nie musi tak być! Z myślą o osobach, które chcą pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z dolnej partii nóg i przywrócić właściwe proporcje swojej sylwetce, w Centrum Liposukcji wykonujemy odsysanie tłuszczu z łydek. Sprawdź, na czym polega ten zabieg i przekonaj się, czy możesz z niego skorzystać.

 

Czym jest liposukcja łydek?

Liposukcja to zabieg z zakresu plastycznej, polegający na miejscowym odseparowaniu komórek tłuszczowych od okolicznych tkanek, a następnie odessanie ich przy pomocy specjalistycznego urządzenia. Współcześnie – dzięki zaawansowanej technologii i postępowi chirurgii plastycznej – liposukcja jest zabiegiem bezpiecznym, o niewielkiej inwazyjności i minimalnym ryzyku efektów niepożądanych.

Liposukcja łydek polega zatem na zredukowaniu ilości tkanki tłuszczowej nagromadzonej w dolnej części nóg, a tym samym wysmuklenie ich i przywrócenie optymalnych proporcji całej sylwetce. Szczegółowy przebieg liposukcji łydek zależny jest od metody zabiegowej, na którą zdecyduje się pacjent lub pacjentka. W Centrum Liposukcji przeprowadzamy liposukcję metodą:

  • Ultradźwiękową (VASER Lipo®) – komórki tłuszczowe są odseparowywane od sąsiadujących tkanek za pośrednictwem energii powstającej na skutek pracy sondy emitującej ultradźwięki, a następnie odsysane. Zaletą liposukcji ultradźwiękowej jest zachowanie pozyskanego materiału w nieuszkodzonym stanie, co umożliwia wykorzystanie go podczas innych zabiegów (np. wolumetria twarzy czy powiększenie piersi).
  • Wodną (Body Jet®) – tkanka tłuszczowa rozbijana jest przy wykorzystaniu strumienia wody, wraz z którym jest na bieżąco odsysana. 
  • Laserową (SmartLipo®) – tkanka tłuszczowa oddzielana jest od tkanki łącznej przy użyciu lasera, a następnie odsysana. Liposukcja laserowa jest obecnie uznawana za najbardziej innowacyjną metodę redukcji tkanki tłuszczowej. W Centrum Liposukcji korzystamy z pionierskich, zaawansowanych technologicznie urządzeń do jej przeprowadzania.

W naszym ośrodku wykonywane są również liposukcje wibracyjne, infradźwiękowe, klasyczne oraz metody łączone DUAL LIPO (np. metoda wibracyjna i laserowa). Wybór właściwej metody zależy od oczekiwań pacjenta lub pacjentki, a także wskazań lekarza prowadzącego. Dbamy o to, by każdy, kto korzysta z liposukcji łydek w Centrum Liposukcji, był w pełni usatysfakcjonowany przebiegiem oraz efektami zabiegu.

Kto może skorzystać z liposukcji łydek?

Jeżeli Twoim problemem są masywne łydki, w pierwszej kolejności należy ustalić, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Nie zawsze wynika on z nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Zdarza się, że dolna część nóg rozrasta się na skutek powiększenia mięśni – sytuacja ta dotyczy zwykle osób, które uprawiają sport silnie angażujący łydki (np. biegi, kolarstwo czy łyżwiarstwo) bądź ćwiczą siłowo z dużymi obciążeniami. Bywa również, że łydki powiększają się na skutek obrzęku. Jest on najczęściej efektem zatrzymywania się wody w organizmie. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być niewłaściwy tryb życia, dieta, stosowanie leków lub choroby przewlekłe.

Po potwierdzeniu, że za masywność łydek odpowiada nagromadzenie tkanki tłuszczowej, która nie zmniejsza się pomimo stosowania diety redukcyjnej i odpowiednich ćwiczeń, możesz skorzystać z zabiegu liposukcji, o ile:

  • nie jesteś w ciąży i nie karmisz piersią,
  • nie cierpisz na poważne choroby przewlekłe (opinię w tej sprawie podejmuje lekarz, który może zlecić wykonanie dodatkowych badań),
  • masa Twojego ciała jest prawidłowa lub zbliżona do prawidłowej (liposukcji nie wykonuje się u osób z dużą nadwagą lub otyłością),
  • skóra w okolicy łydek jest zdrowa.

Zabieg liposukcji łydek może być przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Jego pierwsze efekty widoczne są tuż po zakończeniu, jednak na ostateczny rezultat trzeba poczekać kilka miesięcy. Co ważne, liposukcja trwale wyszczupla łydki – oczywiście o ile po zabiegu będziesz trzymać się zdrowego stylu życia i unikać nadmiernych wahań wagi. 

Lipodemia a liposukcja łydek

Przyczyną nieproporcjonalnie masywnych łydek może być lipodemia, czyli obrzęk lipidowy u kobiet. Problem ten może występować genetycznie, chociaż wpływ na jego występowanie mają również zaburzenia hormonalne (objawy choroby mogą wzmagać się w czasie ciąży lub na skutek menopauzy).

W początkowej fazie lipodemia objawia się zwiotczeniem skóry w okolicy nóg. Dotykając tego obszaru można wyczuć pod skórą obecność grudek czy drobnych stwardnień. W miarę postępu choroby skóra staje się coraz bardziej twarda. Na nogach uwidaczniają się nierówności, zwiększa się obrzęk, który zaburza proporcje sylwetki. Podskórne guzki rosną, przyczyniając się do powstawania bólu a nawet trudności w poruszaniu się.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem, jakie możemy zaproponować pacjentkom z lipodemią nóg, jest zabieg odsysania tłuszczu z problematycznych okolic. 

Jak wygląda liposukcja łydek?

Dzięki ogromnemu postępowi medycyny estetycznej oraz technologii, liposukcja łydek jest nieskomplikowanym i bezpiecznym zabiegiem. W zależności od tego, jak wiele tkanki tłuszczowej wymaga usunięcia, może być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym (pacjent jest przytomny i świadomy przez cały czas pobytu na sali operacyjnej) lub w znieczuleniu miejscowym z sedacją dożylną, która sprawia, że na czas zabiegu pacjent zasypia. 

Aby uzyskać dostęp do podskórnej tkanki tłuszczowej, chirurg wykonuje niewielkie nacięcia. W miejsca te wprowadzana jest kaniula połączona z urządzeniem do liposukcji – oddzielającym komórki tłuszczowe od tkanki łącznej w wybrany sposób (np. laserowo, ultradźwiękowo), a następnie odsysającym je z obszaru zabiegowego.

Po zakończonej liposukcji opatrzone zostają rany po nacięciach (zwykle nie ma potrzeby, by zakładać pacjentowi szwy), które mogą goić się przez kilka tygodni.  

 

Przeczytaj także:

10 Rodzajów Liposukcji