Liposukcja pleców – jak wysmuklić plecy

Liposukcja pleców – jak wysmuklić plecy

Tkanka tłuszczowa ma to do siebie, że nie rozmieszcza się równomiernie. Innymi słowy: kiedy jej przybywa, Twoje ciało nie powiększa się w sposób regularny, proporcjonalnie rozdzielając tkankę tłuszczową pomiędzy wszystkimi swoimi częściami. Gdyby tak było, przybieranie na wadze nie stanowiłoby aż tak dużego problemu natury estetycznej. W rzeczywistości tkanka tłuszczowa odkładana jest w określonych miejscach – nie tylko na brzuchu czy udach, ale również na plecach – co sprawia, że sylwetka prezentuje się niesymetrycznie, a jej proporcje są zaburzone. W poniższym artykule przyglądamy się problemowi, jakim jest nadmiar tkanki tłuszczowej na plecach i wskazujemy, w jaki sposób można go skutecznie rozwiązać, wykonując liposukcję pleców.

 

Tkanka tłuszczowa na plecach

Wbrew pozorom nie tylko brzuch, biodra, uda czy pośladki są miejscami, w których odkłada się nadmiar tkanki tłuszczowej. Dla wielu naszych Pacjentów problematycznym obszarem, który wymaga wysmuklenia, są plecy. Najbardziej charakterystyczne w tym przypadku są fałdki na wysokości karku, łopatek, w okolicy lędźwiowej (tzw. boczki).

U kobiet tkanka tłuszczowa często odkłada się również w obszarze dolnych żeber, tworząc nieestetyczne fałdki, uwidaczniające się tuż pod biustonoszem. Sprawia to, że unikają one bikini a także opiętych bluzek czy sukienek, które uwidaczniają niedoskonałości pleców. 

Dlaczego tkanka tłuszczowa odkłada się na plecach? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak zwykle wskazuje się na:

  • Czynniki genetyczne – wiążą się ze skłonnością do powstawania fałdek na plecach, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Jeżeli Twoi rodzice lub dziadkowie zmagają się z nadmiarem tkanki tłuszczowej na plecach, możesz otrzymać takie predyspozycje „w spadku”. 
  • Czynniki środowiskowe – które można skrócić do powiedzenia taka po prostu Pana/Pani uroda, przy czym sam fakt przybierania na wadze i przyrostu tkanki tłuszczowej najczęściej związany jest z brakiem aktywności fizycznej, nieodpowiednią dietą, siedzącą pracą, przyjmowanymi lekami.

Dobra wiadomość jest taka, że bez względu na to, z jakiego powodu zmagasz się z problemem tkanki tłuszczowej na plecach, możesz skutecznie go rozwiązać dzięki bezpiecznemu i minimalnie inwazyjnemu zabiegowi liposukcji pleców.

Jak odchudzić plecy – ćwiczenia i dieta

Postępowaniem pierwszego wyboru w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej na plecach powinno być wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Zadbaj o to, by do diety włączyć warzywa, owoce, strączki, zdrowe tłuszcze i pełne ziarna. Ogranicz lub całkowicie wyeliminuj niezdrowe przekąski, dania typu fast food, tłuste mięso i nabiał. Dbaj o to, by każdego dnia wypijać 2 litry wody i odstaw słodzone napoje. 

Odpowiednie ćwiczenia fizyczne pozwolą Ci wzmocnić i wyrzeźbić mięśnie grzbietu, barki czy ramion. Najlepiej, jeżeli do swojej rutyny włączysz zarówno ćwiczenia siłowe (np. podnoszenie sztangi, wyciąg, podciąganie na drążku), jak i rozciągające. Nie zapominaj również o treningu aerobowym, który sprzyja ogólnej redukcji masy ciała.

Zanim zdecydujesz się na dietę odchudzającą lub rozpoczęcie ćwiczeń, skonsultuj się ze swoim lekarzem – zwłaszcza jeżeli zmagasz się z chorobami przewlekłymi. Koniecznie upewnij się, czy podejmowana aktywność jest dla Ciebie bezpieczna. 

Liposukcja pleców

Zabiegi medycyny estetycznej czy chirurgii plastycznej nie zastąpią zdrowego stylu życia – nie są substytutem dla aktywności fizycznej czy diety – i nie powinny być w ten sposób postrzegane. W wielu przypadkach liposukcja jest jednak skutecznym sposobem na pozbycie się tkanki tłuszczowej z miejsc, które nie poddają się ćwiczeniom i nie zmieniają się pomimo zdrowego odżywiania. Obszarem, który bardzo trudno jest odchudzić samodzielnymi wysiłkami bez wątpienia są plecy.

Liposukcja pozwala wyeliminować nadmiar tkanki tłuszczowej z górnej i dolnej części pleców. Sylwetka zostaje wymodelowana i odzyskuje pożądane proporcje, a efekty zabiegu są trwałe pod warunkiem prowadzenia zdrowego stylu życia i unikania dużych wahać wagi.

O metodach liposukcji, jakie wykonujemy w Centrum Liposukcji, możesz przeczytać tutaj. 

Jak wygląda liposukcja pleców?

Liposukcja pleców rozpoczyna się od dokładnego określenia obszaru zabiegowego. W tym celu na skórze – odpowiednio przygotowanej do dalszych etapów – lekarz rysuje linie oraz punkty o strategicznym znaczeniu. To właśnie one wyznaczają okolice, z których odessana zostanie tkanka tłuszczowa.

Przed rozpoczęciem właściwego etapu liposukcji pacjent lub pacjentka otrzymuje znieczulenie. Może być to jedynie znieczulenie miejscowe, jednak z uwagi na to, że plecy są dość rozległym obszarem, najczęściej wykonuje się znieczulenie miejscowe z połączeniu z sedacją, czyli farmakologicznie indukowanym snem i poczuciem głębokiego relaksu.

Po podaniu znieczulenia w wybranych miejscach na skórze chirurg wykonuje małe, kilkumilimetrowe nacięcia, przez które wprowadzana jest kaniula połączona z urządzeniem rozbijającym tkankę tłuszczową i odsysającą ją na zewnątrz. 

Po usunięciu określonej ilości komórek tłuszczowych, urządzenie zostaje odłączone, a obszar zabiegowy odpowiednio opatrzony i zabezpieczony. W większości przypadków nie jest konieczne zakładanie szwów. 

Przeczytaj także:

10 Rodzajów Liposukcji