Liposukcja po ciąży – kto i kiedy może się na nią zdecydować?

Po urodzeniu dziecka kobiety muszą mierzyć się ze zmianami w ciele, zmęczeniem, nieustannym brakiem czasu i dolegliwościami, które pojawiły się w ciąży lub w okresie połogowym. W rozwiązaniu części z tych problemów mogą pomóc zabiegi, które wykonujemy w Centrum Liposukcji. 

Sprawdź, kiedy możesz wykonać liposukcję po ciąży, jak się do niej przygotować i jakich efektów możesz oczekiwać.

Ciało po ciąży

Wiele kobiet próbuje na własną rękę zadbać o swój wygląd po ciąży. Rozpoczynają dietę odchudzającą, wracają do sportu (o ile są w stanie wygospodarować wolny czas), sięgają po różnorodne kosmetyki. Niestety, często wysiłki te okazują się daremne – zwłaszcza w przypadku kobiet, które rodziły w wieku 30 czy 40 lat. Ich ciała nie regenerują się równie dobrze, jak w przypadku dwudziestolatek. Co mogą zrobić? Przyjrzyjmy się rozwiązaniom, które oferuje im medycyna.

Liposukcja po ciąży – kiedy warto ją wykonać?

W sytuacji, gdy zmartwieniem młodej mamy jest nadmiernie zaokrąglony brzuch, biodra czy „boczki”, może zdecydować się na odsysanie tłuszczu z tej okolicy. Kto może poddać się zabiegowi? 

Przykładowe wskazania:

  • Kobiety, które stosują zdrową dietę redukcyjną, jednak nie mogą pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranych okolic ciała.
  • Kobiety aktywnie fizycznie, które pomimo intensywnych ćwiczeń, nie mogą osiągnąć wymarzonej sylwetki.
  • Kobiety o prawidłowym BMI, z miejscowym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej.
  • Kobiety z nadwagą, które rozumieją, że liposukcja nie zastępuje zdrowego trybu życia, a stanowi wsparcie w walce o wymarzoną figurę.
  • Kobiety, które zakończyły okres połogu i karmienia piersią – nie wcześniej niż 6 miesięcy po porodzie.
  • Kobiety, które nie planują kolejnych ciąż (mamy, które planują kolejne potomstwo, powinny wykonać zabieg po zakończeniu połogu i karmienia piersią swojego ostatniego dziecka).

Decydując się na zabieg liposukcji, warto pamiętać, że w okresie rekonwalescencji nie można dźwigać. Samodzielne noszenie maluszka na rękach nie będzie możliwe przez co najmniej 3 tygodnie! Warto zawczasu zaplanować całodobową pomoc w opiece nad dzieckiem!

Jakie są przeciwwskazania do liposukcji po ciąży?

Liposukcji nie można przeprowadzić u kobiet o złym stanie zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Przeciwwskazaniem do zabiegu będą zatem choroby przewlekłe (choroby serca i układu krążenia, cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi) oraz dolegliwości, z którymi mierzy się część kobiet po ciąży – nieleczona depresja poporodowa, powikłania po cesarskim cięciu i inne.

Jeżeli nie wiesz, czy Twój stan umożliwia bezpieczne przeprowadzenie liposukcji, umów się na konsultację z naszymi specjalistami.

Jak wygląda zabieg liposukcji po ciąży?

Wbrew pozorom, liposukcja jest bezpieczną i minimalnie inwazyjną procedurą, która zapewnia krótki czas rekonwalescencji. Wszystko dzięki nowoczesnym, udoskonalonym metodom zabiegowym, takim jak:

  • Liposukcja ultradźwiękowa (VASER Lipo®) – tkanka tłuszczowa rozbijana jest przy pomocy ultradźwięków, a następnie odsysana. Podczas zabiegu możliwe jest rzeźbienie w tkance podskórnej kształtów, jakich oczekuje pacjentka (np. stworzenie zarysu mięśni brzucha).
  • Body Jet – liposukcja, w której do rozbicia tkanki tłuszczowej wykorzystuje się płyn pod odpowiednim ciśnieniem. Zaletą metody jest ograniczenie utraty krwi, minimalna ilość siniaków, a także wyjątkowo szybka rekonwalescencja.
  • SmartLipo, czyli liposukcja laserowa – metoda ta szczególnie dobrze sprawdza się u pacjentek, które oczekują odpowiedniego napięcia skóry po zabiegu. Laser często wykorzystuje się wraz z innymi procedurami (np. odsysanie metodą Body Jet i obkurczanie skóry przy użyciu lasera) – zabiegi takie noszą nazwę Dual Lipo.

Ze wszystkimi metodami liposukcji, jakie wykonujemy w naszej klinice, możesz poznać się w zakładce zabiegi. Pamiętaj, że decyzję o rodzaju liposukcji, który będzie najlepszy dla Ciebie, zawsze podejmuje się wspólnie z lekarzem specjalistą.

Liposukcja najczęściej przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, po podaniu sedacji dożylnej. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie w wybranym miejscu ciała, przez które wprowadzana jest kaniula z urządzeniem rozbijającym i odsysającym tkankę tłuszczową. Czas pobytu w naszej klinice wynosi zwykle kilka godzin – w zależności od tego, jak rozległy jest obszar, który poddajemy liposukcji.

Pierwsze efekty zabiegu widoczne są natychmiast po jego zakończeniu. Ostateczny rezultat zaobserwować można wtedy, gdy całkowicie zniknie opuchlizna – po około 3 miesiącach. Co ważne, efekty liposukcji są trwałe! Tkanka tłuszczowa nie odnowi się w miejscu, z którego została odessana – o ile młoda mama będzie dbać o zdrowy tryb życia, ruch i optymalną dietę.

O Liposukcji Wiemy Wszystko