Liposukcja wzgórka łonowego – jak poprawić wygląd okolic intymnych?

Liposukcja wzgórka łonowego – jak poprawić wygląd okolic intymnych?

Medycyna i chirurgia estetyczna – chociaż często kojarzy się ją z odmładzaniem twarzy, powiększaniem piersi, wyszczuplaniem brzucha czy ud – nie ogranicza się do upiększania jedynie tego, co widoczne na pierwszy rzut oka. W ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania zabiegów poprawiających estetykę miejsc intymnych. Jednym z nich jest liposukcja wzgórka łonowego.

Tkanka tłuszczowa na wzgórku łonowym

Wzgórek łonowy w naturalny sposób uwypukla się nad spojeniem łonowym. Wynika to z miejscowego nagromadzenia tkanki tłuszczowej, odpowiadającej za powstawanie charakterystycznej wzniosłości skórnej – obecnej u większości kobiet, bez względu na masę ciała czy ogólny poziom tkanki tłuszczowej. Jedynie u pacjentek z zaburzeniami hormonalnymi, w podeszłym wieku lub ze znaczną niedowagą obserwujemy spłaszczenie wzgórka łonowego, występującego czasem jako jeden z objawów urogenitalnych. Kobiety, u których dochodzi do zwiotczenia i spłaszczenia wzgórka łonowego, chętnie decydują się na jego plastykę lub rewitalizację.

Najczęściej spotykanym problemem tej okolicy, z jakim spotykamy się w gabinetach medycyny estetycznej i chirurgii estetycznej, jest jednak zbyt duże nagromadzenie tkanki tłuszczowej. Jest to problem estetyczny, zaburzający proporcje sylwetki i obniżający zadowolenie z wyglądu okolic intymnych, ale także źródło dyskomfortu fizycznego, a nawet bólu. Trudność może sprawiać wybór odpowiedniego stroju lub bielizny, uprawianie wybranych sportów.

Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej na wzgórku łonowym gromadzi się na skutek ogólnego wzrostu masy ciała, np. w czasie ciąży. Często pojawia się również po zabiegach chirurgicznych wykonywanych w tej okolicy, np. po cięciu cesarskim. 

Dlaczego nie mogę pozbyć się tłuszczu ze wzgórka łonowego?

Bardzo często spotykamy się z tego typu sytuacjami: pacjentka przybrała na wadze (np. w ciąży), następnie schudła. Jej ciało wyraźnie się zmieniło, jednak okolica wzgórka łonowego pozostała nieestetycznie uwypuklona. Kobieta intensywnie ćwiczy, wprowadza jeszcze bardziej restrykcyjną dietę… Niestety, tkanka tłuszczowa, która zebrała się w pobliżu miejsc intymnych, ani drgnie. Powoduje to zrozumiałą frustrację i podkopuje pewność siebie.

Dlaczego tak się dzieje? Wzgórek łonowy jest bardzo mało podatny na utratę tkanki tłuszczowej – nawet w obliczu deficytu kalorycznego i aktywności fizycznej. Bez względu na podejmowane wysiłki, bardzo trudno jest go wyszczuplić. W wielu przypadkach jedyną możliwością, by poprawić wygląd wzgórka łonowego, jest liposukcja.

Liposukcja wzgórka łonowego w Centrum Liposukcji

Liposukcja wzgórka łonowego to zabieg, który polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej zlokalizowanej w tym obszarze. Po podaniu znieczulenia (najczęściej miejscowego) lekarz wykonuje niewielkie – zaledwie kilkumilimetrowe – nacięcie skóry. W miejscu to wprowadzana jest kaniula, za pośrednictwem której odsysana jest tkanka tłuszczowa. 

Zabieg przeprowadzany jest ambulatoryjnie, po jego zakończeniu można wrócić do domu. Powrót do codziennej aktywności możliwy jest po upływie 24 godzin, należy jednak powstrzymać się od nadmiernego wysiłku fizycznego, ćwiczeń, sauny, solarium, kąpieli w basenach lub zbiornikach wodnych. Aktywność seksualną można podjąć zwykle po około 6 tygodniach od zabiegu. 

Po liposukcji wzgórka łonowego może pojawić się obrzęk i zaczerwienienie. W okolicy poddanej zabiegowi możliwe jest odczuwanie bólu i dyskomfortu. Nieprzyjemne objawy ustępują zwykle w ciągu kilku dni. 

Efekt liposukcji wzgórka łonowego jest trwały. Przy zachowaniu zdrowego stylu życia, można cieszyć się nim do końca życia. Wysmuklenie okolic intymnych zwykle niesie za sobą poprawę jakości życia seksualnego, co z kolei przekłada się na większą satysfakcję z relacji, pewność siebie i zadowolenie z życia. 

Kwalifikacja do zabiegu prowadzona jest przez lekarza. Przeciwwskazaniami do liposukcji wzgórka łonowego są m.in. infekcje intymne, ciąża i karmienie piersią, ciężkie choroby wątroby i nerek, cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi. 

Jak wygląda liposukcja wzgórka łonowego?

Zabieg liposukcji wzgórka łonowego przeprowadzany jest – w zależności od decyzji lekarza, podejmowanej w porozumieniu z pacjentką – w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu miejscowym z sedacją. 

W okolicy wzgórka łonowego wyznaczany jest obszar zabiegowy, a skóra przygotowywana jest do zabiegu. Lekarz zaznacza miejsce, które będzie poddawane liposukcji, rysując bezpośrednio na skórze linie i punkty, które wskazują, gdzie będą przeprowadzane konkretne czynności, składające się na zabieg.

Kierując się mapą narysowaną na ciele pacjentki, lekarz wykonuje niewielkie nacięcie – zwykle jest to zaledwie kilka milimetrów – które zapewnia dostęp do tkanki tłuszczowej. Przez tak przygotowany otwór pod skórę wprowadzana kaniula połączona z urządzeniem, które rozbija i odsysa tłuszcz (rodzaj urządzenia zależny jest od wybranej metody liposukcji). 

Po zabiegu w okolicy wzgórka łonowego pozostaje niewielka rana, która najczęściej zrasta się bez konieczności zakładania szwów. 

 

Przeczytaj także:

10 Rodzajów Liposukcji