Obrzęk tłuszczowy nóg - kobieca dolegliwość, którą można leczyć

Ćwiczysz i jesteś na diecie, ale Twoje nogi nie chudną i mają dziwny kształt? Sprawdź, czy przyczyna nie leży głębiej

Intensywne ćwiczenia i ciągła dieta, które od dawna nie przynoszą efektów, obszerne spodnie, czarne rajstopy noszone do wszystkiego, długie spodnie, czy spódnice nawet w upalne dni, a do tego otarcia na udach czy łydkach, łatwe siniaczenie i ból nóg – czy te problemy są Ci znane? Jeśli tak, to być może cierpisz na chorobę, która objawia się zaburzeniami w dystrybucji tkanki tłuszczowej. Sprawdź, co to za schorzenie i udaj się do lekarza po diagnozę – to może  odmienić Twoje życie na lepsze, to może być choroba, którą da się leczyć.

Próbujesz wszystkiego, ale nogi nie chudną?

Jeśli:

  • Twoje nogi mają dziwny kształt, wyglądają na spuchnięte, a ich objętość nie zmniejsza się mimo ćwiczeń i diety,
  • Twoje nogi są nieproporcjonalnie większe niż inne części ciała (np. ręce, brzuch i talia są smukłe, a ubrania na górne części ciała są kilka rozmiarów mniejsze niż na dolne),
  • spodnie cisną Cię pod kolanami i na udach,
  • nie wiesz, co robić, żeby nogi stały się smuklejsze, bo do tej pory nic nie skutkowało,

to być może cierpisz na tzw. obrzęk lipidowy, czyli chroniczne schorzenie tkanki podskórnej.

Dlaczego Twoje nogi nie chudną?

Jeśli kształt nóg nie zmienia się mimo Twoich usilnych starań (albo wręcz przeciwnie – nogi zwiększają swoją objętość, zamiast chudnąć), to być może przyczyną jest lipohipertrophia dolorosa lub lipodema. To tajemnicza choroba o nieznanej przyczynie i ograniczonych możliwościach terapii. Jednak gdy trafisz do wyspecjalizowanego w leczeniu tego schorzenia ośrodka jest duża szansa, że lekarze trafnie rozpoznają Twoją chorobę i wdrożą odpowiednie leczenie. Choroba ta dotyka w zasadzie jedynie kobiety i dziewczęta w okresie dorastania. Ocenia się, że może na nią cierpieć nawet do kilkunastu procent kobiet.

Obrzęk lipidowy nie powinien być utożsamiany z otyłością czy nadwagą, choć zbyt wysoka masa ciała nie pomaga uporać się z chorobą. Schorzenie może rozwinąć się także u młodych, bardzo szczupłych osób.

Warto wiedzieć! Pierwsze objawy lipodemy występują często w okresie dojrzewania, a skoki nasilenia korelują ze stanami zaburzenia równowagi hormonalnej jak ciąża czy menopauza, dlatego w teorii choroba ma związek z zaburzeniami hormonalnymi.

Sprawdź, czy masz takie objawy

Przy obrzęku lipidowym tłuszcz gromadzi się w nadmiernych ilościach, najczęściej w okolicach ud, łydek, a nawet bioder i pośladków. Taki rozkład tkanki tłuszczowej prowadzi do nieproporcjonalnego wyglądu nóg względem górnych części ciała, ale symetrycznie na obu kończynach). Do tego często występują także takie objawy, jak tkliwość skóry, ból nóg, uczucie mrowienia lub pieczenia w nogach, czy podatność na powstawanie siniaków. Dodatkowo, nie leczona lipodema może wpływać na powstawanie żylaków, a w zaawansowanych przypadkach utrudnia chodzenie.
Przypomnij sobie, czy obserwowałaś u siebie nagłe skoki w przyroście tkanki tłuszczowej nóg. Być może pamiętasz, że np. w okresie dojrzewania, w czasie ciąży lub karmienia piersią nagle zwiększyła się dysproporcja między nogami a resztą ciała.

Diagnoza. Czego możesz dowiedzieć się w gabinecie lekarza?

Jeśli czytając to, zapala Ci się czerwona lampka i rozpoznajesz część objawów, udaj się do lekarza. Tylko specjalista może z całą pewnością potwierdzić lub wykluczyć lipodemę. Nie zwlekaj z wizytą – im szybciej dowiesz się, jaka jest przyczyna Twoich problemów z nogami, tym szybciej będziesz mogła rozpocząć odpowiednią terapię.
Żeby stwierdzić, czy wystąpił u Ciebie obrzęk lipidowy, lekarz przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad. Zapyta o to, jakie dolegliwości u Ciebie występują, kiedy je zauważyłaś i kiedy się nasilają. Z pewnością będzie chciał dowiedzieć się też, czy inne kobiety w Twojej rodzinie zmagają się lub zmagały z podobnymi objawami, co Ty.

Oprócz wywiadu lekarz wykona też badanie fizykalne – obejrzy Twoje nogi i oceni stopień zaawansowania choroby. Być może zleci Ci także wykonanie dodatkowych badań, w tym USG, czy badania krwi.

Warto wiedzieć! Mimo, iż w znacznej większości przypadków objęte stanem chorobowym są kończyny dolne, u części chorych zdarza się, że pojawienie się objawów w obrębie ramion. Opisano też przypadki , gdzie ramiona były jedyną zajętą okolicą.

Leczenie. Jak możesz w końcu uzyskać wymarzony kształt nóg?

Diagnoza lipodemy to pierwszy krok do sukcesu. Mając pewność, co jest przyczyną Twoich problemów z nogami, będziesz mogła rozpocząć właściwą terapię i wreszcie uporać się z kłopotliwymi objawami. Moment prawidłowej diagnozy to dla wielu pacjentek moment zmieniający życie. Wiele z nich przez wiele lat błąka się od specjalisty do specjalisty nie znajdując przyczyny ani skutecznych sposobów walki z chorobą. Po rozpoznaniu problemu można podjąć skuteczne leczenie i ograniczyć postęp choroby.

Lipodemę leczy się na dwa sposoby: przez leczenie przeciwobrzękowe oraz odciążeniowe.

W leczeniu przeciwobrzękowym, podejmuje się szereg różnych działań, do których należą przede wszystkim drenaż limfatyczny i pressoterapia. U sporej części pacjentek wykorzystuje się obie metody uzyskując poprawę i podtrzymanie efektów leczenia. Odpowiednią strategię przeciwobrzękową buduje się razem z limfologami, flebologami, fizjoterapeutami i chirurgami.

Drugi sposób leczenia lipodemy, leczenie odciążające czyli liposukcja. Polega ona na odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolic objętych chorobą. Wykonuje się ją, aby zmniejszyć objętość zajętych kończyn, zredukować poziom bolesności i nasilenie innych objawów, a także zmniejszyć ryzyko powstawania cięższych, wtórnych objawów. Liposukcja jest dziś podstawowym sposobem leczenia lipodemy z wyboru.

Co może dać Ci liposukcja?

Z jednej strony pozwala znacznie zmniejszyć objętość nóg już podczas jednego zabiegu, z drugiej – zatrzymać rozwój choroby. Zabiegi przynoszą doskonałe efekty, są bezpieczne i komfortowe. Nie wymagają długiej rekonwalescencji. Oczywiście muszą być wykonane przy użyciu nowoczesnej, sprawdzonej aparatury i przez lekarza z dużym doświadczeniem. W naszym Centrum wykonujemy różne rodzaje liposukcji – od liposukcji laserowej SmartLipo, przez ultradźwiękową VASER Lipo po liposukcję wodną Body Jet. Metoda zabiegu jest zawsze dobierana do indywidualnych potrzeb pacjentek.

Warto wiedzieć! U pacjentek dotkniętych lipodemą zabiegi odciążające wykonuje się nieco inaczej, niż zwykłe liposukcje. Z uwagi na specyficzną budowę tkanki zwykle odsysa się relatywie więcej tłuszczu, a rekonwalescencja jest nieco dłuższa niż u zdrowych osób. Inaczej dobiera się też metodę zabiegu.

Jeśli czytając ten artykuł, przekonałaś się, że być może to lipodema stoi na Twojej drodze do wymarzonego kształtu nóg, nie czekaj. Zgłoś się do doświadczonego w walce z tym schorzeniem lekarza. Świadomość problemu pozwoli Ci szybko rozpocząć skuteczne leczenie. Wówczas długie spodnie latem, czarne rajstopy do każdej sukienki i ból nóg mogą stać się przeszłością.

 

Zobacz również zdjęcia przed i po na naszej stronie

Centrum Leczenia lipodemii 

W swojej pracy kierujemy się przede wszystkim dobrem Pacjentów i chęcią poprawy Ich jakości życia.