Przeciwwskazania do liposukcji – kto nie może poddać się zabiegowi? 

Przeciwwskazania do liposukcji – kto nie może poddać się zabiegowi? 

Liposukcja jest zabiegiem bezpiecznym i skutecznym. Musi być jednak wykonana w klinice dysponującej nowoczesnym sprzętem, przez lekarzy z odpowiednim doświadczeniem. Najważniejsze jest bowiem bezpieczeństwo pacjentów. A żeby zapewnić je każdej osobie, to jeszcze przed wyborem odpowiedniej metody należy dobrze poznać historię zdrowia pacjenta i wykluczyć wszelkie czynniki, które mogłyby stanowić dla niego zagrożenie czy zwiększyć ryzyko powikłań.

Sprawdź, jakie mogą być przeciwwskazania do wykonania zabiegu i jak przebiega kwalifikacja do liposukcji.

Jak lekarz podejmuje decyzję o zabiegu? Kwalifikacja do liposukcji

Podczas konsultacji w gabinecie lekarz przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad. Zapyta Cię m.in. o przebyte choroby, przewlekłe schorzenia, przyjmowane leki, czy alergie. Warto przygotować się do takiej konsultacji przygotowując zawczasu informacje na powyższe tematy, aby móc odpowiedzieć konsultantowi na wszelkie pytania.

(Warto wiedzieć: – konsultacja to idealny moment na zadanie lekarzowi nurtujących pytań na temat zabiegu, przygotowania, postępowania i całego okresu okołozabiegowego czy procedur po samym zabiegu)

 Lekarz zleci też wykonanie serii badań, które mają potwierdzić Twój stan zdrowia. Zwykle przed liposukcją zaleca się wykonanie następujących badań:

 • morfologia,
 • koagulogram (INR, APTT),
 • próby wątrobowe (ASPAT, ALAT),
 • lipidogram, Glukoza, Jonogram (Na, K),
 • mocznik, Kreatynina,
 • USG piersi (u kobiet w przypadku przeszczepu tłuszczu oraz u mężczyzn w przypadku zabiegu usunięcia ginekomastii)
 • badanie EKG (u każdego pacjenta po 50 roku życia).

Za chwilę przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące wskazań oraz przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu liposukcji. Trzeba jednak pamiętać, że to zawsze lekarz podejmuje decyzję, czy pacjent może zostać poddany zabiegowi. 

Komu liposukcja nie jest zalecana?

Liposukcji nie poleca się osobom o zbyt dużym BMI, a także takim, które nie mają zamiaru wdrożyć dobrych nawyków związanych ze zdrowiem i dbaniem o kondycję fizyczną. Zabiegu nie wykonuje się także u pacjentów, którzy mają zbyt wygórowane, nierealne oczekiwania względem efektów zabiegu, czy przebiegu procesu modelowania sylwetki.

Kto nie może poddać się liposukcji? 

Liposukcji nie wykonuje się u osób przewlekle i ciężko chorych, a także osób w stanach ostrych, w okresie infekcji. Jeśli przed zabiegiem złapie się infekcje należy o tym niezwłocznie poinformować rejestrację lub skontaktować się z lekarzem. 

Do przeciwwskazań należą przede wszystkim:

 • niewydolność krążenia, skomplikowane, niekontrolowane choroby serca,
 • niekontrolowane nadciśnienie,
 • przewlekłe choroby narządów wewnętrznych,
 • choroby nowotworowe, 
 • cukrzyca,
 • schorzenia skóry, także choroby wirusowe oraz niezidentyfikowane zmiany skórne,
 • choroby nerek i anemia,
 • ogólne osłabienie organizmu.

A teraz omówmy dla kogo zabiegi liposukcji są dedykowane.

Kto może poddać się liposukcji?

Idealnymi kandydatami do zabiegu liposukcji są osoby z dobrym ogólnym stanem zdrowia, o prawidłowej masie ciała, które prowadzą zdrowy, zrównoważony tryb życia (odżywiają się zdrowo i nie stronią od aktywności fizycznej, choćby umiarkowanej). Takie, które mimo przestrzegania dobrych nawyków żywieniowych nie mogą uporać się ze zgromadzoną miejscowo nadmierną tkanką tłuszczową. Kto najczęściej poddaje się liposukcji? Wśród pacjentów, którzy zgłaszają się do naszej kliniki, są m.in.:

 • panowie, którzy chcą pozbyć się ginekomastii,
 • kobiety po ciąży,
 • osoby, u których występują mniejsze lub większe złogi tłuszczu w konkretnych miejscach, np. w okolicach talii, brzucha, pleców, ramion, pośladków ud, kolan, łydek czy podbródka – takie miejsca są często bardziej oporne na spalanie tłuszczu i trudniej je wyrzeźbić  
 • osoby cierpiące na obrzęk lipidowy,

Ile trzeba ważyć przed liposukcją?

Nie można określić konkretnej wagi, powyżej której nie da się przeprowadzić liposukcji. Wiele zależy bowiem także od wzrostu pacjenta i stanu jego zdrowia. Zabieg może zostać przeprowadzony u osób z podwyższonym BMI (body mass index, wskaźnik masy ciała), a w pewnych ograniczonych przypadkach nawet ze znaczną nadwagą lub otyłością. W tym miejscu trzeba jednak zaznaczyć, że liposukcja Nie jest alternatywą dla odchudzania czy dbania o zdrowie, a stanowi jedynie wsparcie w dążeniu do uzyskania idealnej sylwetki. 

Pamiętaj jednak, że ostateczną decyzję co do zabiegu zawsze podejmuje lekarz, który także sugeruje metodę liposukcji najlepszą dla danego pacjenta. W naszym Centrum wykonujemy aż 10 różnych rodzajów liposukcji, dzięki czemu zawsze dobieramy najefektywniejszą metodę, dopasowaną do potrzeb i oczekiwań pacjentów. Więcej na temat rodzajów liposukcji przeczytasz tutaj lub na naszym blogu. Jeśli chcesz umówić się na konsultację z lekarzem, zapraszamy do kontaktu. 

O liposukcji wiemy wszystko