Pytania

Przedstawiamy poniżej kilka najczęściej pojawiających się pytań pacjentów o liposukcję - odsysanie tłuszczu. Przeczytaj odpowiedzi na najbardziej nurtujące kwestie, a jeśli masz inne pytanie, to zapraszamy do kontaktu z nami - chętnie pomożemy.

1. Nie bierz aspiryny ani produktów zawierających kwas acetylosalicylowy dwa tygodnie przed i po zabiegu: aspiryna obniża poziom krzepliwości krwi i może zwiększać krwawienie podczas zabiegu i w okresie po zabiegowym. 2. Nie zażywaj suplementów diety zawierających witaminę E i A, imbir, miłorząb japoński (ginko biloba), czosnek, korzeń żeńszenia (ginseng), mogą one zwiększać ryzyko krwawienia i powstawanie siniaków. 3. Przerwij zażywanie estrogenów: antykoncepcja doustna i hormonoterapia zastępcza na trzy tygodnie przed i dwa tygodnie po zabiegu. 4. Nie spożywaj alkoholu przez 5 dni przed zabiegiem, gdyż alkohol może zwiększyć ryzyko powstania objawów ubocznych (obrzęki, siniaki). 5. Staraj się nie palić lub zmniejsz ilość wypalanych papierosów 6. Jeśli przed zabiegiem pojawią się u Ciebie gorączka, ból gardła albo katar ZAWSZE poinformuj o tym lekarza. 7. Na dzień przed zabiegiem umyj ciało preparatem antybakteryjnym. Dodatkowo wszyscy pacjenci powinni bezwzględnie ogolić okolice, które będą poddane zabiegowi. 8. W dniu zabiegu załóż luźne ciemne ubranie: bluza zapinana, spodnie dresowe, buty wsuwane. Pamiętaj, że po zabiegu zakładane są opatrunki, sugerujemy, aby założyć ochraniacze na siedzeniach w samochodzie. 9. Zostaw wszystkie przedmioty wartościowe w domu. 10. W dniu zabiegu nie balsamuj ciała ani twarzy, przyjdź do nas BEZ makijażu i pamiętaj, że paznokcie powinny być NIE pomalowane. W przypadku gdy paznokcie pokryte są akrylem lub żelem kolor powinien być jasny. 11. Podawane czasy zabiegu są szacowane, pamiętaj, że możesz pozostać w ośrodku dłużej niż zaplanowano. 12. Pamiętaj, że po zabiegu nie wolno kierować pojazdami mechanicznymi. Pamiętaj, aby zorganizować sobie kierowcę po zabiegu. 13. W dniu zabiegu, ze względu na znieczulenie, któremu będziesz poddawany/a, pozostań 6 godzin przed zabiegiem bez jedzenia i bez picia. Nie zażywaj cukierków ani gumy do żucia.

Należy wykonać następujące badania: Badania z krwi: Morfologia, Koagulogram (INR), Próby wątrobowe (ASPAT, ALAT), Lipidogram, Glukoza, Jonogram (Na, K), Mocznik, Kreatynina, USG piersi (dotyczy kobiet w przypadku przeszczepu tłuszczu, dotyczy mężczyzn w przypadku zabiegu usunięcia ginekomastii prawdziwej, gruczołowej) Badanie EKG: każdy pacjent po ukończeniu 50. r. życia.

Liposukcja w założeniu jest zabiegiem jednorazowym i rezultat jest trwały.
Wynika to z faktu, iż tkanka tłuszczowa nie ulega regeneracji, gdyż komórki tłuszczowe nie mają zdolności namnażania (poza wyjątkowymi przypadkami).
W związku z tym, jeśli z jakiegoś obszaru ciała usuniemy poprzez wycięcie lub odessanie tkankę tłuszczową to w tym miejscu tkanka ta nigdy nie odrośnie.
Natomiast bezwzględnie należy pamiętać o innej zasadzie.
Liposukcja nie jest metodą odchudzania. Liposukcja to zabieg który, likwiduje lokalnie nagromadzone otłuszczenia, czyli służy do modelowania ciała.

Bezpośrednio po zabiegu widzimy zasadniczą, nieraz ogromna różnicę.
W następnych dniach i tygodniach efekt wizualny jest zmniejszony poprzez narastający obrzęk.
Zmniejszenie obrzęku, przebudowa i regeneracja tkanek w operowanych obszarach oraz obkurczanie skóry trwa nawet do 12 miesięcy. Przyjmuje się jednak, że efekt estetyczny po liposukcji występuje po 6- 8 miesiącach od zabiegu.

Efekt zabiegu liposukcji w dużej mierze zależy od postępowania po zabiegu. W okresie rekonwalescencji przez okres 4-6 tygodni zalecane jest noszenie specjalnej bielizny uciskowej. Dzięki odpowiedniemu uciskowi przyspiesza ona proces rekonwalescencji po liposukcji, minimalizuje powstawanie obrzęków pooperacyjnych i tworzenie się siniaków. Niekiedy po okresie 3 tygodni warto zmienić rozmiar ubranka na mniejszy. Bieliznę uciskową nosimy stale (dzień i noc) przez okres 2-3 tygodni po zabiegu, później możemy zdejmować ją na noc.

W zasadzie już kolejnego dnia po zabiegu można wrócić do wszelkich czynności. Nie jest zalecane po zabiegu leżenie, zabieg ten nie wymaga specjalnego okresu rekonwalescencji. Po zabiegu pacjent przez pierwszy okres ok. 7 dni czuję raczej dyskomfort niż ból okolic, które były poddane zabiegowi. Zdarzają się pacjenci wymagający podania leków przeciwbólowych. Po zabiegu mogą wystąpić zasinienia okolic poddanych zabiegowi, które ustępują, tak jak zwykłe siniaki, po max 2 tygodniach w zależności od tego jaki typ pracy wykonujemy i jaki rodzaj liposukcji był wykonany. Jeżeli po zabiegu lekarz zakłada dreny , zostają one usunięte 3-4 dni po zabiegu. Są pacjenci którzy już 2 dnia po zabiegu wracają do pracy dlatego wszystko zależy od tego jak dany pacjent po zabiegu będzie się czuł.

Po każdym zabiegu liposukcji w przebiegu procesu gojenia i regeneracji występuje zjawisko obkurczania skóry trwające nawet do kilkunastu miesięcy.
 Stopień tego obkurczenia jest uzależniony od wielu czynników takich jak np.: wiek , ilość odessanego tłuszczu, gęstość i jędrność skóry przed zabiegiem, rozstępy itp. Obkurczanie skóry możemy polepszyć poprzez decydując się na liposukcję metodą UAL-VASER, RF i Laserową, które najsilniej pobudzają skórę powodując jej ściąganie. Dodatkowo w okresie po zabiegowym należy nosić ubranie po zabiegowe i stosować zabiegi powodujące dodatkowe obkurczenia skóry takie jak: masaże, pressoterapię karboksyterapię, mikronakuwanie, fale radiowe, zimny laser HiFU itp.

Podczas pierwszych 2-3 dni po zabiegu należy unikać nadmiernej aktywności fizycznej. Normalnym jest odczuwanie zwrotów głowy, szczególnie przy wstawaniu i przy zmianie opatrunków. Trzeba pamiętać, aby mieć zawsze kogoś do pomocy podczas tych czynności przez pierwsze kilka dni po zabiegu. Nie przemęczać się, ale starać się wrócić do normalnej aktywności podczas pierwszego tygodnia po zabiegu. Pojawienie się nadmiernego obrzęku i dyskomfortu mogą wskazać na przeciążenie. Z ćwiczeń fizycznych trzeba zrezygnować przez okres 2-3 tyg. Chronimy operowane okolice przed światłem słonecznym, stosując filtr SPV 30 lub więcej, przez ok 2-3 tygodnie w okresie występowania siniaków.

Wyróżniamy II fazy obrzęku pozabiegowego: I zaraz po zabiegu: Od zabiegu do ok. tygodnia może wystąpić napięcie skóry, bolesność, zaczerwienienie. II faza po zabiegu: Obrzęk, przeczulica lub zaburzenia czucia powierzchownego, które utrzymywać mogą się do kilku miesięcy, dlatego zalecamy wykonywanie masaży limfatycznych lub innych zabiegów po liposukcji.

Starajmy się utrzymywać opatrunki tak czyste i suche, jak to tylko możliwe. Zmieniajmy je codziennie i wtedy, gdy przesiąkną, aby zapobiec infekcji. Unikaj przegrzania operowanych miejsc. Należy spodziewać się dość intensywnego drenażu, czyli wypływania krwawego płynu ze środkiem znieczulającym z miejsc nacięć. Choć płyn może być czerwony to zawiera z reguły ok. 1% krwi. Im intensywniejszy wypływ płynu, tym mniejsze zesiniaczenie i opuchlizna. Zalecamy położenie nieprzepuszczalnego materiału na łóżko oraz w innych miejscach (np. samochodzie), aby zapobiec zabrudzeniu. Gdy płyn przestanie wyciekać zalecamy przemyć miejsca nacięć wodą z środkiem antybakteryjnym i założenie czystego opatrunku. Gdy rany całkowicie się zagoją zalecamy je natłuszczać (np. wazeliną). Pieczenie, swędzenie, ból, twardość, odrętwienie są normalnymi objawami i powinny ustąpić w ciągu miesiąca, choć mogą trwać znacznie dłużej.

Wszystko zależy od tego jak duże okolice poddajemy zabiegowi i jaką ilość tłuszczu spodziewamy się odessać, jednak rozsądnym wydaje się nie przekraczać 3 okolic w czasie jednego zabiegu.

Miesiączka nie jest przeciwskazaniem, chociaż przy planowaniu terminu zabiegu, jeśli to możliwe, należy wybrać inny termin.

Tak, w naszej klinice wykonujemy zabiegi przy użyciu własnej tkanki tłuszczowej do powiększania piersi, pośladków, warg sromowych oraz przeszczepiamy ją w różne okolice na twarzy. Pobraną tkankę tłuszczową wykorzystujemy do leczenia blizn pourazowych/pooperacyjnych oraz w ortopedii i estetyce.

Bezpieczeństwo przede wszystkim. Staramy się tak planować zabieg, aby w czasie jednej operacji nie przekraczać 5-6 litrów odessanego tłuszczu.

3 miesiące to minimum natomiast wszystko zależy od samopoczucia pacjenta i wielkości okolic poddawanych zabiegowi.

Są to kilkumilimetrowe nacięcia które po kilku miesiącach są prawie niewidoczne. Jeśli ktoś ma skłonność do powstawania bliznowców musi założyć, że ślady po nacięciach będą bardziej widoczne.

Zalecamy aby pacjent został w Polsce przez 3-4 dni. Pierwszego dnia po zabiegu pacjent przyjeżdża na kontrolę i zmianę opatrunku. W drugiej lub trzeciej dobie usuwane są dreny i po kontroli pacjent opuszcza klinikę.

W zależności od operowanego obszaru cała procedura (od wejścia do wyjścia) trwa od 2 do 5 godzin. Nie zawsze da się przewidzieć jak dużo czasu zajmie konkretny zabieg i jak szybko pacjent dojdzie do siebie po zabiegu i dodatkowo po zastosowanym znieczuleniu.

Jeśli zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest na niewielkim obszarze pacjent nie wymaga pomocy drugiej osoby. Natomiast jeśli zabieg jest w sedacji zalecane jest, aby pacjent po zabiegu był odwieziony przez członka rodziny lub inną osobę, gdyż nie może samodzielnie prowadzić pojazdów mechanicznych, ponieważ jest pod wpływem środków odurzających. Dodatkowo najlepiej było by, gdyby członek rodziny lub inna osoba dorosła pozostała przy pacjencie przez następne 24-48 godzin.

Obrzęki, zasinienia, krwiaki, które mijają w przeciągu tygodnia.

W celu kwalifikacji do zabiegu niezbędna jest konsultacja z lekarzem, oczywiście istnieje możliwość wstępnej konsultacji drogą mailową bądź przez skype. W tym celu należy przesłać na nasz adres mailowy zdjęcia danej okolicy, aby lekarz się z nimi zapoznał i wstępnie zakwalifikował Pacjenta do zabiegu. Jeżeli chodzi o konsultację przez Skype w mailu należy przesłać nick i zostanie ustalona data konsultacji z lekarzem.

W naszej klinice zabieg liposukcji wykonujemy w znieczuleniu miejscowym i przy asyście anestezjologa, czyli w tzw. znieczuleniu dożylnym (sedacja i analgezja). Nie jest to nieczulenie ogólne, ale dzięki temu znieczuleniu pacjent jest wyciszony, śpi podczas zabiegu i nie czuje bólu. Po zabiegu pacjenci odpoczywają w pokoju dla pacjenta tyle ile potrzebują, z reguły kilka godzin. Po zabiegu pacjenci opuszczają naszą Klinikę.

O liposukcji wiemy wszystko. 10 rodzajów zabiegów liposukcji w jednym miejscu.