Leczenie i usuwanie ginekomastii

Ginekomastia

Ginekomastia (lipomastia, steatomastia, pseudoginekomastia (łac. gynaecomastia).

Ginekomastia dotyka około 40% mężczyzn. Jest problemem natury estetycznej, który bardzo często ma ogromny wpływ na życie osobiste. Powoduje kompleksy, wpływa na obniżenie samopoczucia i poczucia własnej wartości. Często jest przyczyną trudności w nawiązywaniu relacji towarzyskich. Przerost tkanki w obrębie klatki piersiowej można jednak usunąć podczas jednego zabiegu.

Co to jest ginekomastia i czym się objawia?

Ginekomastia może objawić się niemal w każdym wieku – od nastoletniego po dojrzały. Polega na przeroście tkanki tłuszczowej, gruczołowej lub włóknistej w obrębie klatki piersiowej. Najczęściej jest to przerost obustronny, choć zdarza się, że powiększona jest tylko jedna pierś (ginekomastia jednostronna) lub powiększone są obie, ale jedna z nich wyraźnie bardziej (ginekomastia niesymetryczna). Część mężczyzn może dodatkowo odczuwać tkliwość i nadwrażliwość piersi.

Nagromadzenie tkanki w okolicach klatki piersiowej sprawia, że męski tors zaczyna przypominać kobiecy. Piersi odznaczają się pod ubraniami i trudno je zamaskować. Ginekomastia jest dla wielu mężczyzn, których dotknęła ta przypadłość, krępującym, wstydliwym problemem i źródłem kompleksów. W dodatku trudno jest samodzielnie uporać się z przypadłością i zmniejszyć lub zredukować przerośniętą tkankę – nawet intensywnymi ćwiczeniami i zdrową dietą. Ginekomastia dotyka bowiem nie tylko mężczyzn z nadwagą czy otyłością, ale też szczupłe osoby, których waga utrzymuje się w normie. Skąd się bierze ginekomastia? Przyczyn może być kilka.

Jakie są rodzaje i przyczyny ginekomastii?

Jedną z głównych przyczyn występowania ginekomastii są wahania hormonalne – wtedy, gdy znacznie wzrasta poziom estradiolu w stosunku do testosteronu. Zaburzenia hormonów mogą występować m.in. w okresie dojrzewania – u chłopców w wieku 14-16 lat. Wówczas mamy do czynienia z ginekomastią młodzieńczą (fizjologiczną). U 60% mężczyzn ginekomastia młodzieńcza zanika w wieku dorosłym.

W pozostałych przypadkach przybiera jedną z poniższych postaci:

  • Przerost tłuszczowy (ginekomastia tłuszczowa, lipomastia, ginekomastia rzekoma) – to najczęściej występujący rodzaj ginekomastii. W obrębie torsu gromadzi się nadmiar tkanki tłuszczowej, czasem z niewielkim udziałem tkanki włóknistej.
  • Przerost  gruczołowy – za powiększenie się piersi odpowiedzialna jest tkanka gruczołowa. Po jej usunięciu tkankę należy poddać badaniu histopatologicznemu.
  • Przerost tłuszczowo-gruczołowy – przerost ma charakter mieszany, a przyczyną powiększonych piersi jest zarówno nadmiar tkanki tłuszczowej, jak i przerośnięty gruczoł. 

Wahania hormonów przyczyniające się do powstania ginekomastii mogą być wywołane także następującymi czynnikami:

  • Andropauzą – męski odpowiednik kobiecej menopauzy, czyli tzw. okresu przekwitania. Dochodzi do niego zwykle między 40. a 60. rokiem życia.
  • Chorobami nerek lub wątroby (np. niewydolność nerek lub marskość wątroby) –schorzenia te mogą uniemożliwiać poprawny metabolizm hormonów płciowych. 
  • Zażywaniem leków – przede wszystkim leków nasercowych, obniżających ciśnienie, leków na niepłodność i chorobę wrzodową żołądka. 

Inne przyczyny ginekomastii to nadwaga lub otyłość. Zbyt duża masa ciała może prowadzić do powstania ginekomastii tłuszczowej. 

Zdarza się, że ustalenie przyczyn ginekomastii jest niemożliwe. Mówimy wówczas o ginekomastii idiopatycznej. Stanowi ona znaczny odsetek wszystkich przypadków (nawet około 50%). Mimo iż nie można ustalić przyczyn tego rodzaju przerostu, możliwe jest skuteczne leczenie przypadłości.

Warto wiedzieć! Jak diagnozuje się typ tkanki?

Aby określić rodzaj ginekomastii i na tej podstawie móc zaplanować postępowanie medyczne, wykonuje się badanie USG oraz badania hormonalne i ogólnoustrojowe. 

Leczenie i usuwanie ginekomastii.

Jak leczy się ginekomastię i czy można ją usunąć?

Sposób leczenia jest uzależniony od rodzaju ginekomastii. Gdy ginekomastia jest skutkiem nadwagi lub ustalenie jej przyczyn jest niemożliwe, stosuje się zabiegi medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej.

Jeżeli przerost sutków wystąpił na skutek choroby, konieczne jest podjęcie leczenia i uregulowanie hormonów. Gdy poziom hormonów wraca do normy, ginekomastia zwykle się cofa.

Jeśli mamy do czynienia z przerostem tkanki tłuszczowej (lub tłuszczowej z niewielkim udziałem włóknistej), najczęściej przeprowadzamy zabieg liposukcji, który polega na odessaniu nadmiaru tłuszczu z tej okolicy.  

Liposukcję przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym, z sedacją dożylną, bez narkozy. Zabieg trwa około 60-90 minut. Po jego zakończeniu pacjent może bezpiecznie wrócić do domu.

Liposukcja nie pozostawia dużych, widocznych blizn (wykonuje się trzy czteromilimetrowe nacięcia), jest wysoce skuteczna, a pierwsze efekty widoczne są niemal od razu po opuszczeniu kliniki. Szczególnie skutecznym rodzajem zabiegu jest liposukcja VaserLipo® (ultradźwiękowa).

W przypadku ginekomastii gruczołowej konieczny jest zabieg chirurgiczny, który polega na wycięciu przerośniętej tkanki. 

W trakcie zabiegu wykonujemy łukowate nacięcie o długości od  1 do 2 cm na dolnym biegunie otoczki (na granicy koloru), przez który usuwany jest gruczoł. Blizna po zabiegu jest praktycznie niewidoczna. Cała procedura trwa około godziny i jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym (choć pacjent może zdecydować się na dożylną sedację). Po zakończeniu zabiegu pacjent może wrócić do domu. 

Przy ginekomastii mieszanej stosuje się zarówno liposukcję, jak i chirurgiczne usunięcie gruczołu. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym (i sedacji). Trwa około 2-3 godzin. Również w tym przypadku po zabiegu pacjent może wrócić do domu. 

Jakie są efekty ginekomastii?

Pierwsze efekty usunięcia ginekomastii są widoczne od razu po zbiegu, jednak na ostateczny rezultat należy poczekać do ustąpienia opuchlizny. Przerośnięcie piersi jest redukowane, a klata przybiera charakterystyczny dla męskiej budowy kształt. Oprócz oczywistych efektów wizualnych usunięcie ginekomastii niesie za sobą wiele innych korzyści. Pacjenci, którzy poddali się liposukcji lub zabiegowi chirurgicznemu, pozbywają się kompleksów, odzyskują pewność siebie, pełną swobodę i radość życia. 

Zabiegi usunięcia ginekomastii są mało inwazyjne, bezpieczne i krótkie, a efekty mogą być spektakularne i pojawiają się szybko. Serdecznie zapraszamy na konsultację do Centrum Liposukcji Warszawa, Józefów.

 

  • czas trwania zabiegu 1 H
    Wymagane badania aktualny wynik badania usg piersi, usg sutków + badania krwi morfologia, jonogram, koagulogram, glukoza
    Znieczulenie miejscowe+ dozylne – sedacja
    Pobyt w klinice po zabiegumożna wyjść do domu – tryb ambulatoryjny
    Rekonwalescencja 3 tygodnie
    Zdjęcie szwów po ok 7-10 dniach
    Wskazania przerost gruczołu
    Widoczne efekty zaraz po zabiegu
  • Czas trwania zabiegu 2 H
    Wymagane badania aktualny wynik badania usg piersi, usg sutków badania krwi: morfologia, jonogram, koagulogram, glukoza, Aspat, Alat
    Znieczulenie miejscowe + dożylne – sedacja
    Pobyt w klinice po zabiegu można wyjść do domu- tryb ambulatoryjny
    Rekonwalescencja  noszenie ubranka pozabiegowego ok 3 tygodni
    Zdjęcie szwów po ok 7-10 dniach
    Wskazania przerost gruczołu oraz usunięcie tkanki tłuszczowej
    Widoczne efekty zaraz po zabiegu/ efekt końcowy po kilku miesiącach
  • Czas trwania zabiegu 2 H
    Wymagane badania aktualny wynik badania usg piersi, usg, sutków + badania krwi: morfologia, jonogram, koagulogram, glukoza, Aspat, Alat
    Znieczulenie miejscowe + dożylne – sedacja
    Pobyt w klinice po zabiegu można wyjść do domu- tryb ambulatoryjny
    Rekonwalescencja noszenie ubranka pozabiegowego ok 3 tygodni
    Zdjęcie szwów po ok 7-10 dniach
    Wskazania  usunięcie tkanki tłuszczowej
    Widoczne efekty zaraz po zabiegu/ efekt końcowy po kilku miesiącach

Przed i Po

Przed i Po

W swojej pracy kierujemy się przede wszystkim dobrem Pacjentów i chęcią poprawy Ich jakości życia.

Opinie Klientów