Pobrana tkanka tłuszczowa, a dokładniej pakiety komórek tłuszczowych, mogą być wykorzystane w różnych miejscach naszego ciała. Mamy tu na myśli wszelkiego rodzaju przeszczepy tłuszczu, mające na celu volumetrię (zwiększenie objętości) danej okolicy, jak również iniekcje wykorzystujące regeneracyjne właściwości tkanki tłuszczowej.
Transfery (przeszczepy) tłuszczu mają bardzo długą historię, opisane próby sięgają XIX wieku. Były to jednak sporadyczne przypadki, w których używano pobranej w całości tkanki w celach rekonstrukcyjnych, początkowo dobre efekty, znikały jednak dość szybko, wraz z resorbcją (wchłanianiem się) przeszczepu.
Powyższy problem istnieje do dziś i cały czas prowadzone są badania, jak zwiększyć przeżywalność graftów (szczepów) tłuszczowych. Obecnie wiemy że, muszą być spełnione następujące warunki: – komórki tłuszczowe (adipocyty) muszą być jak najmniej zniszczone podczas pobierania, -wielkość pojedynczych szczepów nie może być zbyt duża, – grafty muszą trafić na odpowiednie środowisko, mamy tu na myśli odpowiednie ukrwienie okolicy. Nie bez znaczenia pozostaje miejsce pobrania tłuszczu, oraz wielokrotność wykonanych przeszczepów tkanki tłuszczowej.
Większość współczesnych metod liposukcji, ma możliwość „delikatnego” rozluźnienia tkanki tłuszczowej, aby móc ją odessać niewielkim ciśnieniem, a tym samym nie niszczyć lipocytów (komórek tłuszczowych). Pobieranie przy pomocy kaniul, o odpowiednich średnicach otworów, zapewnia właściwą wielkość szczepów. Jednak potraktowanie obszarów, z których pobierany jest tłuszcz wysoką temperaturą (metody LAL i RFAL), może w znacznym stopniu uszkodzić komórki tłuszczowe, co wpłynie na ich żywotność. Lepsze efekty zapewni również wszczepianie tłuszczu w okolice bogate w naczynia krwionośne, takie jak mięśnie czy tkanka podskórna, choć podawanie „tłuszczu do tłuszczu” też ma swoje uzasadnienie.Czy to wystarczy? I tak i nie, z jednej strony, takie podejście zapewni przeżycie na poziomie połowy wszczepionej objętości, z drugiej może nie wystarczyć, aby efekt był zadowalający. Polepszyć go mogą dwa czynniki, pierwszy, najbardziej oczywisty, kolejny(-ne) transfery tłuszczu, drugi poprawa jakości graftu. Od kilku lat, poprawę tego drugiego uzyskujemy, oczyszczając transferowany tłuszcz i wzbogacając go komórkami macierzystymi, pochodzącymi z wydzielonej części pobranego tłuszczu.
W „Centrum Liposukcji” (Warszawa, Józefów) do pobrania tłuszczu możemy użyć liposukcji Vaser, Body-Jet, NIL lub do mikroprzeszczepu specjalnych kaniul podłączonych do strzykawek. Wspomnianą wydzieloną część tłuszczu poddajemy obróbce enzymatyczno-mechanicznej urządzeniem „Neo-Genesis II”, aby wyizolować maksymalną ilość KM. Następnie wzbogacamy nimi oczyszczony przeszczep. Takie postępowanie zwiększa szansę przeżycia większej ilości komórek nawet o 30%.
Lipofilling’owi (wypełnieniu tłuszczem) można poddać różne okolice ciała, najczęściej są to piersi i pośladki, ale również twarz. W przypadku tych pierwszych wykonujemy znaczną nadkorekcję, tzn. podajemy ilości znacznie przekraczające, to co chcemy do celowo uzyskać, aby to co ulegnie implantacji(wszczepieniu) było jak najbliższe oczekiwaniom pacjenta. W przypadku twarzy nadkorekcja jest minimalna ze zrozumiałych względów, jak również unikamy płytkiego podawania tłuszczu, ze względu na możliwość odległych powikłań w postaci nierówności. Istnieje również możliwość użycia tłuszczu u mężczyzn, do modelowania mięśni piersiowych (klatki piersiowej). Podobnie transfery lipocytów (przeszczep tłuszczu) można wykonywać w miejsca gdzie doszło do dużych ubytków tkanek np.: w blizny, depresje -pourazowe lub wrodzone.
Należało by również zwrócić uwagę na inne możliwości tkanki tłuszczowej, jej bardzo silne właściwości regenerujące. Pobrany materiał nie służy wówczas w celach volumetrycznych, ale jako aktywator procesów naprawczych w miejscu podania. Jak wspomniano powyżej, doskonałe efekty przynosi ostrzykiwanie blizn, również zmarszczek, przebarwień, starej skóry: twarzy, dekoltu, rąk. Tłuszcz zostaje rozbity na miazgę, pozbawiony dojrzałych adipocytów, uzyskuje płynną konsystencję i bardzo cienkimi kaniulkami podawany jest we właściwe miejsce. Taka procedura przynosi bardzo często spektakularny efekt.
Kto się nadaje do przeszczepu tłuszczu: do małych transferów np. na twarzy praktycznie każdy, jednak do lipofillingu piersi czy pośladków potrzebna jest już spora objętość tłuszczu, nie wszystko „co łapiemy w palce”, możemy użyć podczas przeszczepu. To czy daną procedurę (powiększenie piersi lub pośladków tłuszczem), da się wykonać, weryfikuje lekarz podczas konsultacji.
Dyskwalifikujące także są: nieleczone choroby ogólnoustrojowe, zmiany w obrazie USG, złe wyniki badań krwi, dysproporcje położenia i kształtu piersi.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu oraz odwiedzenia Centrum Liposukcji w Józefowie, okolice Warszawy.
Czas trwania zabiegu | czas trwania zabiegu liposukcji + 1 H przeszczep do piersi |
Wymagane badania | aktualne USG piersi, badania krwi : morfologia, koagulogram, glukoza, jonogram |
Znieczulenie | miejscowe + dożylne – sedacja |
Pobyt w klinice | po zabiegu pacjent może wrócić do domu / trym ambulatoryjny |
Rekonwalescencja | ok 3 tygodnie |
Zdjęcie szwów | po 7-10 dniach |
Widoczne efekty | od razu, a trwały efekt po 3 miesiącach |
O liposukcji wiemy wszystko. 10 rodzajów zabiegów liposukcji w jednym miejscu.