Liposukcja czy abdominoplastyka?

Liposukcja czy abdominoplastyka?

Na czym polega plastyka powłok brzusznych i czym różni się od odsysania tłuszczu?

Borykasz się z problemem wystającego brzucha lub nadmiaru skóry w jego okolicach? A może Twoim zmartwieniem jest wisząca, wiotka i luźna skóra? Jeśli mimo zdrowego trybu życia nie możesz uzyskać upragnionej sylwetki, rozwiązaniem może być zabieg plastyki powłok brzusznych lub odsysanie tłuszczu. Sprawdź, czym jest abdominoplastyka i co ją odróżnia od liposukcji?

Dla kogo przeznaczona jest plastyka powłok brzusznych?

Abdominoplastyka to zabieg chirurgiczny, który polega na wycięciu nadmiaru skóry z okolicy brzucha i na ponownym napięciu mięśni. Efektami zabiegu są m.in. :

  • usunięcie nadmiaru i napięcie skóry,
  • optycznie szczuplejsza sylwetka,
  • nowy, smuklejszy kontur ciała w okolicach talii i brzucha.

Za rezultatami wizualnymi podążają także efekty natury psychicznej: lepsze samopoczucie, wzrost pewności siebie i wyższa samoocena.

Abdominoplastykę poleca się przede wszystkim osobom, dla których problemem jest brak jędrności, wiotkość czy nadmiar „luźnej” skóry w okolicach brzucha. Pacjenci, którzy najczęściej korzystają z zabiegu plastyki powłok brzusznych to m.in.:

  • osoby po znacznej utracie wagi, np. w wyniku operacji bariatrycznej,
  • kobiety po ciąży, 
  • osoby cierpiące na schorzenia tkanki łącznej, które powodują bardzo dużą elastyczność skóry,
  • osoby po 50. roku życia, których skóra zaczęła tracić jędrność w wyniku procesów starzenia, 
  • pacjentki po niektórych operacjach ginekologicznych,
  • pacjenci po zabiegach liposukcji wykonanych na rozległych obszarach ciała.

Czym abdominoplastyka różni się od liposukcji? 

Liposukcja i abdominoplastyka, mimo iż można wykonywać je na takich samych obszarach ciała, różnią się od siebie, a ich znaczenie w procesie modelowania sylwetki jest inne.

Liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu, polega na usunięciu komórek tłuszczowych z tkanki podskórnej. Tłuszcz usuwany jest z przestrzeni między skórą, a mięśniami. W czasie liposukcji w minimalnym stopniu oddziałuje się natomiast na skórę. Owszem, nacina się ją w celu wprowadzenia do ciała kaniuli, jednak po zabiegu skóra powinna obkurczyć się po wygojeniu skóry i tkanki podskórnej, albo zostać poddana innym czynnościom lub zabiegom, aby przyspieszyć ten proces. Może jednak zdarzyć się, że po odessaniu dużej ilości tłuszczu, szczególnie u pacjentów z wiotkością skóry nigdy nie obkurczy się ona całkowicie i nie odzyska pełnej jędrności bez dodatkowego wsparcia w postaci innych zabiegów. 

Efektem liposukcji jest zmniejszenie objętości ciała, np. talii, brzucha, ud lub ramion czy pleców. Na ostateczne rezultaty (łącznie z obkurczaniem się skóry) należy zwykle poczekać od kilku do kilkunastu miesięcy, choć oczywiście pierwsze efekty wizualne są zauważalne znacznie szybciej. Sama rekonwalescencja po zabiegu nie trwa zwykle długo. Więcej na temat liposukcji przeczytasz na naszym blogu. 

Abdominoplastyka polega na usunięciu przede wszystkim nadmiaru skóry, a także napięciu mięśni. Nie usuwa się jednak tłuszczowej tkanki podskórnej. Abdominoplastyka jest zabiegiem bardziej pracochłonnym i inwazyjnym niż liposukcja (choć wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta i obszaru, jaki poddaje się zabiegowi). Wymaga też z reguły dłuższej rekonwalescencji. W odróżnieniu od odsysania tłuszczu wizualne efekty zabiegu są widoczne niemal natychmiast.

Ważne! Oba zabiegi można połączyć, by dzięki temu uzyskać najlepsze rezultaty!

Możliwe jest jednoczesne usunięcie zarówno tkanki tłuszczowej, jak i nadmiaru tłuszczu, a także napięcie mięśni. Taki zabieg nazywa się lipoabdominoplastyką i przynosi satysfakcjonujące rezultaty już po wykonaniu jednej procedury. W efekcie zmniejsza się objętość ciała, a do tego można od razu cieszyć się napiętą i jędrną skórą. W Centrum Liposukcji wykonujemy oba zabiegi niezależnie, a także łączymy je w jedną procedurę. Wszystko zależy od potrzeb i predyspozycji pacjentów.

Plastyka powłok brzusznych – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem do wykonania zabiegu jest wizyta w gabinecie specjalisty, który oceni Twój stan zdrowia i opowie o możliwych do uzyskania efektach. Lekarz zleci wykonanie szeregu badań (w tym USG powłok brzusznych oraz badań krwi), a także przeprowadzi szczegółowy wywiad, który pozwoli wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Zapyta m.in. o historię chorób i leczenia, przebyte zabiegi czy odbytą ciążę, a także o oczekiwania względem zabiegu. Odpowie na wszystkie Twoje pytania i rozwieje ewentualne wątpliwości. 

Wskazówka! Zadaj lekarzowi tyle pytań, ile potrzebujesz. Specjalista jest po to, by zadbać zarówno o Twoje bezpieczeństwo, jak i komfort oraz spokój. 

Jak przebiega zabieg? 

Po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań i omówieniu efektów możliwych do uzyskanias przychodzi czas na ustalenie terminu zabiegu i sam zabieg. 

Etapy zabiegu są następujące:

  1. Lekarz podaje pacjentowi znieczulenie i wykonuje poziome nacięcie w dolnej części brzucha, tuż przy granicy wzgórka łonowego. Dzięki temu, że nacięcie wykonuje się nisko, cienka blizna, która pozostaje po zabiegu, można łatwo schować pod bielizną czy strojem kąpielowym. 
  2. Kolejnym krokiem jest odsłonięcie mięśni i wykonanie preparacji, czyli przedostania się do powięzi (w górę, w kierunku klatki piersiowej).
  3. Lekarz rozluźnia i „uwalnia” skórę. Odcina jej nadmiar, a następnie przygotowuje pacjenta do ostatniej fazy zabiegu. 
  4. Następuje finalne cięcie, założenie drenów i szwów. 
  5. Zakładane są opatrunki i ubrania uciskowe. 
  6. Pacjent zostaje odwieziony do sali pooperacyjnej, w której odpoczywa po zabiegu. 

Wskazówka! Zapisując się na badanie USG zwróć uwagę, aby wykonano i opisano badanie USG powłok, nie USG jamy brzusznej. Pozwoli uniknąć konieczności powtarzania badania i przyspieszy proces ostatecznej kwalifikacji do zabiegu.  

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?

Tuż po zabiegu pacjenci zwykle pozostają w Klinice i spędzają w niej noc. Rano zmieniane są opatrunki, po czym pacjent może wrócić do domu. 

W pierwszych dniach po zabiegu można czuć osłabienie organizmu, a także mogą pojawiać się zawroty głowy. Żeby złagodzić te objawy, trzeba intensywnie nawadniać organizm i pić więcej płynów niż zwykle (przede wszystkim wody).

Najprawdopodobniej przez kilka dni konieczne będzie utrzymanie drenów w skórze, które mogą powodować pewien dyskomfort. Na szczęście po ich usunięciu (zwykle kilka dni po zabiegu) odczuwa się znaczną poprawę samopoczucia. 

Przez pierwszy tydzień po zabiegu należy zapewnić sobie spokój i odpoczywać. Do codziennych aktywności i obowiązków warto wracać stopniowo, systematycznie zwiększając ich intensywność. Procesowi rekonwalescencji nie sprzyja zmęczenie, stres i przeciążenie. Organizm musi mieć czas na regenerację. To, jak pacjent dba o siebie po zabiegu, ma bezpośredni wpływ na proces gojenia, a także na ostateczne efekty. 

Warto wiedzieć! Czasem lekarze zalecają spanie w specjalnej pozycji, która zmniejsza napięcie rany i szwów. 

Po zabiegu należy ograniczyć aktywność fizyczną, przyjmować leki i odbywać wizyty kontrolne u lekarza. Konieczne jest też noszenie ubranek uciskowych (przez kilka tygodni), które podtrzymują części ciała poddawane zabiegowi, ograniczają powstawanie obrzęków, zabezpieczają skórę, a także przyspieszają gojenie. 

Wsparcie po zabiegu 

W pierwszych dniach można odczuwać pewne ograniczenia fizyczne i dyskomfort związany z cięciem czy opuchlizną pozabiegową. Te nieprzyjemne efekty zaczną jednak ustępować, a pacjenci zauważają stopniową poprawę samopoczucia, kondycji i wyglądu.

Żeby przyspieszyć i wzmocnić efekty zabiegu, lekarz może zalecić wykonanie serii drenaży limfatycznych, czyli manualnych masaży leczniczych. Inne zabiegi, które przyspieszają proces rekonwalescencji, polecane przez specjalistów, to m.in. EMS, HiFEM, karboksyterapa, krioterapia czy masaże endermologiczne z falą radiową. Wszystkie te procedury usprawniają regenerację tkanek i całego organizmu, poprawić kondycję i wzmacniają efekty zabiegu abdominoplastyki.

Abdominoplastyka jest zabiegiem bezpiecznym. Musi być jedna wykonana pod okiem specjalistów z dużym doświadczeniem i w nowoczesnej, dobrze wyposażonej Klinice. Zabieg – mimo iż bardziej inwazyjny niż np. liposukcja – może przynieść spektakularne efekty, które znacznie poprawiają komfort życia i samopoczucie. Jeśli zastanawiasz się, czy plastyka powłok brzusznych jest zabiegiem dla Ciebie, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania i umówimy Cię na konsultację w gabinecie u jednego z naszych lekarzy. 

Oferujemy 10 rodzajów liposukcji