Rekonwalescencja po zabiegu liposukcji 

Rekonwalescencja po zabiegu liposukcji 

Liposukcja to zabieg, który cieszy się rosnącą popularnością – zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. Nic dziwnego! Metody, z których korzysta współczesna medycyna estetyczna, sprawiają, że odsysanie tłuszczu to nie tylko skuteczny, ale także minimalnie inwazyjny i bezpieczny sposób na osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Wielu pacjentów wciąż zastanawia się jednak, czy rekonwalescencja po liposukcji jest równie bezproblemowa jak zabieg, czy wiąże się z dużym dyskomfortem, czy wymaga wielu wyrzeczeń… Postanowiliśmy rozwiać te (i inne) wątpliwości. Sprawdź, jak wygląda rekonwalescencja po liposukcji i przekonaj się, na co warto być przygotowanym.

 

Liposukcja – kiedy do domu?

Współcześnie zabieg liposukcji wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym. Oznacza to, że pacjent może wrócić do swojego domu tego samego dnia, w którym przeprowadzono u niego procedurę odsysania tkanki tłuszczowej. Po liposukcji nie ma konieczności hospitalizacji, czyli zatrzymania pacjenta w naszej klinice – wbrew mitom na temat odsysania tłuszczu, które wciąż są obecne w wielu przekazach. Jedynie w wyjątkowych przypadkach zalecamy pacjentom, aby pozostali w naszym ośrodku na noc i udali się do domu rano w dniu po zabiegu.

Ile zatem trwa zabieg liposukcji?

W zależności od okolicy poddawanej odsysaniu tłuszczu, a także od wybranej metody liposukcji, czas pobytu pacjenta w klinice może wahać się od 2 do 5 godzin. Nie należy jednak traktować tego przedziału czasowego jako „pewniaka” – precyzyjne wyliczenia niestety nie są możliwe. U niektórych pacjentów zabieg może wymagać dłuższego zabiegu. Każdy, kto poddaje się zabiegowi liposukcji, może nieco inaczej zareagować na znieczulenie (niektórzy dojdą do siebie szybciej, innym zajmie to odrobinę więcej czasu). Zwykle czas po zabiegu, przez jaki pozostaje się w ośrodku wynosi od 3 do 5 godzin. W tym okresie podawane są dodatkowe leki, płyny dożylne, a pacjent dosypia i wypoczywa po operacji. Przeczytaj jak wygląda przebieg i etapy liposukcji

Kiedy można wrócić do pracy po liposukcji?

Zabieg liposukcji – jak ustaliliśmy w poprzednim akapicie – trwa zwykle zaledwie kilka godzin, potem pacjent wraca do domu. Nie oznacza to jednak, że na drugi dzień (lub jeszcze tego samego dnia!) możesz wpaść w wir codziennych zajęć i pracy. Twój organizm będzie potrzebował nieco odpoczynku, aby się zregenerować.

Zaleca się, aby odpoczywać przez kilka dni po liposukcji. Ile? To zależy od tego, jak rozległy był zabieg oraz od tego, jak się po nim czujesz. Najlepiej, jeżeli zasięgniesz w tej kwestii opinii swojego lekarza i nie będziesz ignorować sygnałów, które wysyła Ci Twój organizm.

Pamiętaj, że w pierwszym okresie ok 2 dni po zabiegu mogą występować zawroty głowy, szczególnie nasilone przy wstawaniu. Zalecamy, aby w tym czasie pacjent pozostawał pod opieką drugiej dorosłej osoby, która w razie potrzeby pomoże przy codziennych aktywnościach.
Całkowity odpoczynek i pozostawanie w pozycji leżącej nie jest zalecane po liposukcji. Zachęcamy, aby w ciągu pierwszych 7-10 dni po zabiegu postarać się wrócić do normalnej aktywności – pracy, sprzątania czy spokojnych spacerów – pomoże to szybciej dojść do formy i przyspieszy gojenie oraz regenerację.

Sport i treningi po liposukcji

Prowadzisz aktywny tryb życia? Trenujesz ulubioną dyscyplinę? Po zabiegu odsysania tłuszczu na pewien czas będziesz musiał z niej zrezygnować!

Lekarze zalecają, aby przez co najmniej 3 tygodnie po liposukcji powstrzymać się od forsownych ćwiczeń fizycznych – biegania, siłowni czy zajęć fitness. Jeżeli czujesz się na siłach, a Twój lekarz nie widzi ku temu żadnych przeciwwskazań – po kilku dniach od zabiegu możesz zacząć wychodzić na krótkie, niezbyt intensywne spacery.

Uwaga! Przez co najmniej 3 tygodnie po zabiegu liposukcji nie należy korzystać z sauny i basenu. Powinieneś unikać również gorących kąpieli i wylegiwania się w wannie – najlepszym wyborem będzie krótki, letni prysznic.

Szwy po liposukcji

Nowoczesne metody odsysania tłuszczu – takie, z jakich korzystamy w Centrum Liposukcji – najczęściej pozostawiają na ciele pacjenta jedynie małe, kilkumilimetrowe ranki. W wielu przypadkach nie ma potrzeby, aby zakładać szwy w okolicy zabiegowej.

Czasem zdarza się jednak, że szwy w miejscach nacięć, przez które odsysana była tkanka tłuszczowa, jest konieczne, ale z reguły nie zakłada się ich więcej niż kilka. W takiej sytuacji możesz spodziewać się, że po 7-10 dniach szwy zostaną zdjęte. Dokładny termin zdjęcia szwów przedstawi Ci Twój lekarz.

Ubranko po liposukcji

Niezwykle ważne jest, aby po odsysaniu tłuszczu nosić specjalne ubranko pozabiegowe. Jest to specjalistyczna bielizna uciskowa, która ściśle okrywa okolice, które były poddawane liposukcji. Dzięki odpowiedniemu uciskowi skóra szybciej się obkurcza i regeneruje. Ponadto, ubranko pozabiegowe minimalizuje ryzyko powstawania obrzęków i nieestetycznych siniaków.

Specjalistyczną bieliznę uciskową należy nosić przez 3-5 tygodni po zabiegu, w zależności od kondycji skóry, ilości odessanego tłuszczu i wielkości operowanych okolic – dokładne zalecenia lekarz określi po zabiegu.

Kiedy widać efekty liposukcji?

Pierwsze efekty liposukcji widać bezpośrednio po zabiegu – tym wyraźniej, im większą ilość tkanki tłuszczowej odessano z wybranej partii ciała.

Na ostateczne efekty zabiegu trzeba jednak nieco poczekać. Nowy kształt ciała będzie w pełni widoczny dopiero wtedy, gdy całkowicie zniknie opuchlizna pozabiegowa. Ile może trwać ten proces? Oczywiście jest to zależne od rozległości liposukcji, jaką przeprowadzono, jak i od indywidualnych predyspozycji pacjenta. W każdym przypadku po zabiegu liposukcji trzeba uzbroić się w cierpliwość, stosować się do zaleceń lekarza. Przyjmuje się, że na efekt końcowy średnio czeka się około pół roku – od sześciu do czternastu miesięcy. W tym czasie ustępuje obrzęk po zabiegu, następuje przebudowa skóry i tkanki podskórnej i finalny, optymalny efekt kosmetyczny zabiegu pojawia się dopiero po zakończeniu tych procesów.

Zobacz zdjęcia i efekty po liposukcji

O liposukcji wiemy wszystko